Luke Skywalker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Luke Skywalker
Základné informácie
AutorGeorge Lucas
HerecMark Hamill
Slovenský dabingEp. 4,5,6: Michal Klučka. Ep. 8,9: Milan Bahúl
Prvý výskytStar Wars III:Pomsta Sithov
Posledný výskytStar Wars IX:Vzostup Skywalkera
O postave
Dátum narodenia19 BBY, Polis Massa
Dátum úmrtia35 ABY, Ach-to (54 rokov)
Druh bytostičlovek
Schopnosťpouživanie síly
Povolaniemajster Jedi
RodinaPadmé Amidala (matka),
Anakin Skywalker (otec)
Leia Organa (sestra)
Manžel(ka)Mara Jade (legendy)
PotomkoviaBen Skywalker (legendy)

Luke Skywalker je jedna z hlavných postáv fiktívneho sveta Hviezdnych vojen. Je synom Anakina Skywalkera a Padmé Amidaly. Jeho sestrou, dvojčaťom, je Princezná Leia Organa.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Hneď po narodení bol ukrytý u svojho strýka Owena a tety Beru Larsových na púštnej planéte Tatooine pred Cisárom Palpatinom. Keď mal 19 rokov, jeho strýko odkúpil od Jawov dvoch droidov C3po a R2-D2, ktorý sa zachránili v únikovom module a patria Rebelom. Luke pri ich údržbe omylom prehrá správu od Princezny Leii, ktorá žiada o pomoc Obi-Wana Kenobiho, aby sa presunul na planétu Alderaan. Na ďalší deň sa Luke stretol s Obi-Wanom Kenobim, ktorý ho uviedol do sveta Sily a dal mu svetelný meč, ktorý používal jeho otec. Spoločne potom odchádzajú na Alderaan. Najmú si pilota Hana Sola aby ich prepravil na planétu v jeho lodi Millenium Falcon. Luke počas cesty trénuje so svetelným mečom pod dozorom Obi-Wana. Následne zisťujú, že Alderaan bol zničený Hviezdou Smrti, a do nej sa dostavujú, aby zachránili princeznú Leiu. Tam sa Obi-Wan stretne s Darth Vaderom v dueli a necháva sa zabiť. Luke jeho smrť nesie ťažko. Potom sa presúvajú na základňu Rebelov, odkiaľ vedú útok na Hviezdu Smrti. Luke pilotuje X-Wing a podarí sa mu vďaka Sile zničiť Hviezdu Smrti. Na základni sú spolu s Hanom vyznamenaní medailami. Luke sa pridáva k rebelom a pomáha im v boji s Impériom. Neskôr sa na žiadosť ducha Obi-Wana Kenobiho vydá na planétu Dagobah a učí sa od majstra Yody. Vďaka výcviku sa stáva Jedim a po súboji s vlastným otcom Darth Vaderom a s Cisárom Palpatinom, v ktorom zvíťazí, navráti galaxii mier a slobodu.

Neskôr Luke založí Akadémiu Jediov na planéte Yavin. Potom začne s tréningom svojho synovca Bena Sola, ten sa však nechá zviesť na temnú stranu Sily. Luke to vycíti a rozhodne sa ho zabiť, ale jeho svedomie mu to nedovolí. Ben Solo premenovaný na Kylo Rena zničí jeho Akadémiu Jedi, zabije Lukových žiakov a so zvyšnými utečie. Kylo Ren sa stane učeníkom Najvyššieho Vodcu Snoka, s ktorým z "popola" Impéria založí Prvý Rád. Luka to zničí a v pocitoch, že ako majster zlyhal, odchádza do vyhnanstva na planétu Ahch-To. V období Epizódy VII je hľadaný členmi Odboja, na čele ktorých stojí jeho sestra Leia Organa. Odboj zároveň bojuje proti Prvému Rádu. Keď sa nájde mapa k miestu, kde sa nachádza Leia, vyšle Rey a Chewbaccu aby ho priviedli späť. Keď za ním príde Rey, snaží sa ho presvedčiť, aby sa vrátil naspäť a taktiež aby ju trénoval, keďže je citlivá na Silu. Luke ju zo začiatku odmieta, a no aj napriek tomu sa rozhodne jej dať tri lekcie, aby porozumela o čom je Sila. Taktiež jej medzitým vysvetlí, prečo odišiel a čo sa v minulosti stalo. Rey počas tréningov nadviaže spojenie s Kylo Renom cez tzv. "Force Bond". Potom, čo to Luke zistí, vyženie Rey z ostrova. Nakoniec sa však na konci Epizódy VIII vráti (nie fyzicky, ale cez tzv. "projekciu v Sile"). Stretne sa so svojou sestrou Leiou a zdrží Prvý Rád pred tým, než zničí základňu odboja na planéte Crait. Stretne sa v súboji so svojím synovcom Kylo Renom. Oznámi mu, že ho všetko, čo sa stalo, mrzí, a taktiež to, že on nie je posledním Jediom a zmizne so slovami "ešte sa uvidíme". Luke potom na Ahch-To umiera vyčerpaním. V Epizóde IX sa vráti ako Force Ghost najskôr na Ahch-To, kde Rey (ktorá sa rozhodla ísť v jeho šľapajách vo vyhnanstve) motivuje, aby sa nebála postaviť Palpatinovi, povie jej, ako trénoval Leiu, a taktiež jej odovzdá Lein svetelný meč a neskôr sa objaví na Tatooine spoločne s Leiou.