Ignacy Jan Paderewski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ignacy Jan Paderewski
poľský politik a hudobník
poľský politik a hudobník
Narodenie18. november 1860
Kurylovka, cárske Rusko, dnes Ukrajina
Úmrtie29. jún 1941 (80 rokov)
New York, USA
PodpisIgnacy Jan Paderewski, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkapaderewski-morges.ch
CommonsSpolupracuj na Commons Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski (* 18. november 1860, Kurylovka, cárske Rusko, dnes Ukrajina – † 29. jún 1941, New York, USA) bol známy poľský klavirista, hudobný skladateľ a politik.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Medzi rokmi 1872 – 1878 študoval na konzervatóriu vo Varšave. Prvý väčší úspech ako klavirista dosiahol v roku 1887. Veľkým úspechom sa skončilo jeho prvé turné po Spojených štátoch v rokoch 1891 – 1892. Hneď po tom sa usadil v USA.

Počas prvej svetovej vojny podporil, vďaka jeho dobrým politickým kontaktom, snahy po obnove suverenity Poľska, a zastupoval poľský národný výbor (Polski Komitet Narodowy) medzi rokmi 1917 – 1919 v USA. 1919 bol premiérom a ministrom zahraničných vecí Poľska. Spoločne s Romanom Dmowskim viedol poľskú delegáciu na mierovej konferencii v Paríži a podpísali v mene Poľska Versaillskú zmluvu.

V decembri 1919 však rezignoval a stal sa poľským vyslancom pri Společnosti národov v Ženeve. Roku 1922 odišiel z politiky a venoval sa opäť koncertovaniu v USA, čoskoro sa však presťaoval do Švajčiarska, do obce Morges pri Lausanne. Patril medzi aktívnych odporcov Pilsudského prevratu v roku 1926.
Po obsadení Poľska v roku 1939 sa stal predsedom Poľskej národnej rady v Londýne. Ešte vo svojich 80 rokoch opäť koncertoval v USA, aby pre poľský zahraničný odboj získaval prostriedky. Po jednom z koncertov sa mu urobilo nevoľno a onedlho zomrel. Bol pochovaný na Arlington National Cemetery vo Washingtone a v roku 1992 boli jeho ostatky prevezené do Varšavy, kde je pochovaný v katedrále sv. Jána.

Pocty[upraviť | upraviť kód]

Po Paderewskom je pomenovaná hudobná akadémia v Poznani, niekoľko nadácií v USA, rad ulíc v rôznych poľských mestách letisko v Bydgoszczi. Už v roku 1925 bol vyznamenaný Radom britského impéria, ďalej francúzskym Radom čestnej légie, poľskými radmi Bielej orlice a Virtuti militari, radom čestných doktorátov v Poľsku i v USA a stal sa čestným občanom Varšavy.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]