Immaculata (socha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Immaculata od Tiepola s typickou farebnosťou šiat a atribúty: hviezdnu korunou, hadom, kosáčikom, zrkadlom, palmou a ľalipou

Immaculata (slovensky Nepoškvrnená alebo bez poškvrny) je typ zobrazenia Panny Márie vo výtvarnom umení. Je to skrátený výraz Immaculata conceptio, slovensky nepoškvrnené počatie, ktorý odkazuje na dogmu o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie v lone jej matky (podľa apokryfov svätej Anny), teda netýka sa počatie Ježiša Krista.

Náročná, abstraktná teologická téma zobrazenia madony sa častejšie vyskytuje od 16. storočia. Pôvodne sa zobrazovala stojaca či kľačiaca pred Bohom Otcom a s diskutujúcimi slávnymi teológmi, riešiacimi otázku nepoškvrneného počatia. Panna Mária bola vnímaná ako druhá Eva, na ktorú sa vyskytujú vo výtvarnom zobrazenie narážky, najmä stojí na hadovi (príp. Drakovi), ktorého hlavu má rozdrviť jej potomstvo[1] – teda symbolické predurčenie Krista, ktorý porazí Satana. Ďalšie atribúty (opatrené latinskými textami) bývajú čerpané z Piesne piesní, kde je Panna Mária prirovnávaná k Šulamítke. Napr. flos campi (kvietok Sárona), Turris David (veža Dávidova), speculum sine macula (neskalené zrkadlo), palma atď.[2]

Baroková podoba Immaculaty zo španielskeho prostredia definoval Francisco Pacheco. Predstavuje podľa Apokalypsy ženu odetú slnkom, pod jej nohami mesiac a veniec z dvanástich hviezd hlavy.[3] Pacheco určil, že má byť zobrazená ako dvanástich až trinásťročné dievča, v bielom šate a modrom plášti, s kosáčikom mesiaca špičkami otočenými nadol a františkánskym povrazom s tromi uzlami okolo pása. Táto podoba je v rôznych obmenách najrozšírenejšia.[2] Niekedy je Immaculata znázornená na guli symbolizujúcej svet.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Immaculata na českej Wikipédii.

  1. Gn 3,15
  2. a b HALL, James. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha : Mladá fronta, 1991. 517 s. ISBN 80-204-0205-5. S. 326-327.
  3. Zj 12,1

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

[[Kategória:]]