Imprinting

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Imprinting (z angl. vtláčanie, vštepenie) je pojem z vedných odborov etológia, zoológia a psychológia. Je to raná fáza v živote zvieraťa, počas ktorej mláďa získava základné poznatky o svete okolo seba. Základnou charakteristikou obdobia imprintingu je fakt, že vedomosti ktoré zviera v tomto čase získa, si zachováva navždy a ďalším učením sa už nedajú pozmeniť.

Objav imprintingu učinil zakladateľ klasickej etológie Konrad Lorenz, pozorovaním správania vtákov v ranej fáze ich života. Pokusy robil na čerstvo vyliahnutých kačiatkach a húsatách. Zistil, že čo sa naučí zviera vo fáze imprintingu, to ostane otlačené v jeho vedomí a celý život to bude chápať ako nemenný fakt. Keď vo fáze imprintingu nasimuloval kačiatkam alebo húsatám nepravú matku (iného vtáka, atrapu alebo človeka), tieto nasledovali falošnú matku ako vlastnú.

Znalosti o imprintingu sa využívajú aj v kynológii. U psov definoval fázu imprintingu kynológ Eberhard Trumler ako obdobie od 18 dňa života šteňaťa, najneskôr do 7. týždňa života. Počas tohoto obdobia prebieha u šteniat vtláčacia (imprintingová) fáza. V tomto období sú šteňatá obvykle u chovateľa, preto je potrebné vybrať si pri kúpe šteňaťa zodpovedného chovateľa, ktorý pozná a dbá zásad imprintingu. V tejto fáze sa šteňa zoznamuje s okolím, učí sa rozpoznávať psov a ľudí. Vo fáze imprintingu je obzvlášť dôležité, aby šteňa prišlo do pozitívneho kontaktu s človekom. Ak sa tak nestane, nikdy si pes nevytvorí k človeku pevné puto. Po fáze imprintingu nasleduje fáza socializácie.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tieger: Etológia, referát ([1]) a iné