Incident vo Venle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poválečná rekonštrukcia udalosti (1948)

Incident vo Venle alebo incident vo Venlo bol únos troch dôstojníkov tajnej spravodajskej služby Veľkej Británie (2) a Holandska (1) nemeckou SS, ktorý sa uskutočnil krátko po začatí druhej svetovej vojny, 9. novembra 1939, v blízkosti holandsko-nemeckej hranice pri meste Venlo. Miestom incidentu sa stala kaviareň Café Backus, ktorá sa nachádza na holandskej strane niekoľko metrov za hraničnou závorou.

Priebeh incidentu[upraviť | upraviť zdroj]

Major Richard Henry Stevens a kapitán Sigismund Payne Best boli dôstojníkmi anglickej tajnej služby Secret Intelligence Service, ktorý v Holandsku, na jeseň v roku 1939, mali nadviazaný kontakt s domnelou opozíciou Adolfa Hitlera z kruhov Wehrmachtu. Londýn týmto vyjednávaniam venoval zvýšenú pozornosť na najvyšej úrovni. Britský premiér Arthur Neville Chamberlain a minister zahraničných vecí Lord Halifax videli šancu na skoré ukončenie vojny, v zlikvidovaní Adolfa Hitlera vedením Wehrmachtu.

Cafe Backus (2007), v pozadí holandsko-nemecký hraničný priechod.

Hitlerovými odporcami, s ktorými britskí agenti stáli v kontakte, v skutočnosti boli nemeckí tajní agenti pod vedením Waltera Schellenberga. Jeden deň po atentáte Georga Elsera na Adolfa Hitlera v mníchovskej pivničnej pivárni Bürgerbräukeller, 9. novembra 1939, nemecké špeciálne komando SS pod velením sturmbannführera Alfreda Naujocksa, na stretnutí pri holandských hraniciach zadržali. Príslušníka holandskej tajnej služby poručíka Dirk Klopa a britských agentov Stevensa a Besta uniesli do Nemecka, pričom holandský príslušník na následky strelných zranení pri prevoze do Düsseldorfu v Düsseldorfe podľahol. V Nemecku oboch agentov prezentovali verejnosti prostredníctvom médií ako zodpovedných za Elsterov mníchovský atentát. Z Berlína riadil operáciu šéf nemeckej tajnej služby Reinhard Heydrich.

Následky incidentu[upraviť | upraviť zdroj]

Incident vo Venlo ochromil a znehodnotil značnú časť britskej špionážnej siete v Západnej a Strednej Európe. Takisto zapríčinil fakt, že západné mocnosti až do skončenia vojny na podobné aktivity odbojových snáh proti Hitlerovi reagovali veľmi skepticky. Johan W. van Oorschot riaditeľ holandskej tajnej služby odstúpil z funkcie. V máji 1940 bol pre Hitlera incident vo Venlo zámienkou na prepadnutie a obsadenie Holandska. Obidvom britským agentom sa podarilo prežiť internáciu v koncentračných táboroch Sachsenhausen a Dachau a v roku 1945 sa dostali na slobodu. V roku 2009 bol ministerstvom zahraničných vecí Veľkej Británie zverejnení spis s archívnym číslom FO 371/23107, ktorý mal byť pôvodne tajný do roku 2015, v ktorom je zdokumentovaná úloha britskej vlády pri vyjednávaniach s fingovanými odporcami Adolfa Hitlera.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Venlo-Zwischenfall na nemeckej Wikipédii.