Preskočiť na obsah

Incredible Expanding Mindfuck

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Incredible Expanding Mindfuck
Steven Wilson
Steven Wilson
Základné informácie
Iné názvy: I.E.M.
Pôvod Hemel Hempstead, Hertfordshire, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Žáner(-re) Psychedelický rock, Krautrock
Pôsobenie 1996–2001
Vydavateľstvá Chromatic Records, Delerium, Tone Float, Gates of Dawn, Headphone Dust
Súvisiace články Steven Wilson, Porcupine Tree, No-Man, Bass Communion, Blackfield, Storm Corrosion, Continuum
Webstránka porcupinetree.com
Členovia skupiny
Steven Wilson

Incredible Expanding Mindfuck, niekedy známy aj ako I.E.M. bol hudobný projekt, ktorý založil líder Porcupine Tree, Steven Wilson. Diela vytvorené v rámci tohto projektu boli zásadne ovplyvnené hudobným žánrom, známym ako Krautrock a experimentálnou hudbou 60. a 70. rokov 20. storočia.

O projekte I.E.M. je málo oficiálnych informácií, lebo aj letáky, ktoré sú súčasťou obalov albumov sú na informácie skúpe. Wilsonove práce pre tento projekt pôvodne pochádzajú z častí experimentálnych psychedelických nahrávok, ktoré tvoril pri výrobe materiálu Porcupine Tree pred albumom Stupid Dream. Hudobný štýl projektu je ovplyvnený aj hudobným štýlom umelcov tzv. „kozmického džezu“ akým bol napríklad Sun Ra.[1] V porovnaní s Porcupine Tree je hudobné dielo v projekte I.E.M. omnoho viac experimentálne a je takmer úplne inštrumentálne. Skoro všetky nahrávky nástrojov produkoval Steven Wilson s niektorými výnimkami, kedy s ním spolupracoval bývalý člen projektu Bark Psychosis, hráč na bicie nástroje Mark Simnett.

Prvý hudobný album projektu Incredible Expanding Mindfuck vyšiel u hudobného vydavateľa Delerium Records v roku 1996 a mal titul I.E.M.. Po ňom nasledovala limitovaná edícia EP s názvom An Escalator to Christmas. Poslednými hudobnými projektami, ktoré pod značkou I.E.M. vyšli boli v roku 2001 albumy Arcadia Son a Have Come for Your Children.

V júni roku 2010 vydalo hudobné vydavateľstvo boxset štyroch CD so všetkými oficiálnymi albumami projektu: I.E.M., An Escalator to Christmas, Arcadia Son and I.E.M. Have Come for Your Children. Vyšla ako limitovaná edícia 2 000 kópií, ktorá bola komentovaná ako „pocta a záverečná rozlúčka s I.E.M.“.[2]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy
EP
Kompilácie

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Cited on I.E.M. homepage [online]. [Cit. 2014-04-30]. Dostupné online. Archivované 2012-07-16 z originálu.
  2. Complete I.E.M. boxset available for pre-order [online]. 2010-05-10, [cit. 2010-05-10]. Dostupné online. Archivované 2011-05-13 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Incredible Expanding Mindfuck na anglickej Wikipédii.