Ingress

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ingress
Základné informácie
VydavateľNiantic Labs
DistribútorGoogle
Posledná plná verzia1.81.0
Dátum vydaniaAplikácia od 19.12.2013[1]
ŽánerRozšírená realita, Masívne multiplayerová online hra (MMOG)
PrístupnosťNeobmedzená
PlatformaAndroid, iOS[1]
MédiumDigitálna distribúcia
Ďalšie odkazy
Web stránka hrywww.ingress.com

Pozri aj Videoherný portál

Ingress je exteriérová masívne multiplayerová prieniková hra na štýl rozšírenej reality, prebiehajúca takmer v reálnom čase,[2] vytvorená tímom z Niantic Labs, začínajúcou spoločnosťou pod záštitou Google. V súčasnosti je dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android[3] a pre zariadenia s iOS (Apple).[1]

Hrá má pozadie v štýle Science fiction s prvkami otvoreného dotvárania príbehu.[4][5]

Pointou hry je dostať ľudí von, do prírody, na rôzne zaujímavé verejné miesta (pamiatky, umelecké diela, zaujímavosti, krajinné zvláštnosti, pomníky a pod.). V tomto je hra podobná geocachingu. Tu ale podobnosť končí a nastupuje samotný futuristický príbeh hry.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Jedného dňa sa na Zemi začali objavovať záhadné miesta, Portály, kde sa vytvára tajomná energia XM (eXotická hMota). Tá sa hromadí poväčšinou okolo portálov, ktoré hráči majú obsadzovať. Veľmi hmlisto definovaným pôvodom energie a portálov je popis, že pochádza od mimozemskej civilizácie, ktorá sa v hre popisuje ako Tvarovači (Shapers). Autori však nič podrobnejšie k nim neuvádzajú a pre samotný príbeh a hru je bližší popis zbytočný.

Z pohľadu príbehu sa ľudia delia na dve skupiny: Osvietených (Enlightened) a Odporcov (Resistance). Každý nový hráč si môže podľa ľubovôle zvoliť svoju "stranu". Osvietení veria, že energia a portály sú priateľskou pomocou Tvarovačov, ktorí nám chcú pomôcť v rozvoji, pokroku a povýšiť ľudskú rasu na vyššiu úroveň bytia. Odporcovia naproti tomu zastávajú konzervatívny a skeptický názor, nechcú aby mimozemšťania zasahovali do vývoja ľudstva, pretože hrozí, že nás chcú ovládnuť a zotročiť.[6] Oba názorové tábory sa stretávajú pri boji o ovládnutie portálov.

Spôsob hrania[upraviť | upraviť zdroj]

Na hru sa používajú skenery (typicky mobilné telefóny), pomocou ktorých je hráč prihlásený do databázy hry, mapuje svet hry okolo, hľadá energiu, portály, artefakty do inventára a pod. Na mape sa objavujú portály (podobajú sa tryskajúcim gejzírom). Energia sa typicky objavuje v tesnom okolí portálov, ale nielen tam. Hráč má za úlohu túto energiu zbierať tým, že sa fyzicky priblíži k miestu jej výskytu (jeho perimeter má priemer cca 40 m). Portály majú tri farby: zelenú, modrú a sivú podľa toho, či sú už obsadené Osvietenými, Odporcami alebo ešte neobsadené. Portály bez rezonátorov sú neobsadené. Na obsadenie je potrebné, aby hráč vypustil na neho aspoň jeden Rezonátor. Ak je už portál obsadený, hráč ho musí najprv neutralizovať (zničením protivníkových rezonátorov a módov) pomocou zbrane XMP Burster (Puška na pulzy exotickej hmoty). Portály obsadené jednou stranou sa môžu spájať do triagonálnych polí a svoju energiu a ochranu tak naďalej zvyšovať. Čím je však vzdialenosť portálov navzájom od seba väčšia, tým je potrebné viac energie na ich prepojenie. Kľúč k portálu sa získa pri hacknutí daného portálu.

Popularita[upraviť | upraviť zdroj]

Betaverzia hry bola prvýkrát uvoľnená v obmedzenej verzii 15. novembra 2012.[7][8] V máji 2013 mala už viac ako pol milióna hráčov[9] a počet rastie geometrickým radom. Frakcia z Massachusettského technologického inštitútu usporiadala celoškolskú akciu na uctenie pamiatky Seana Colliera, policajta zastreleného v 2013 pri Bostonskom maratóne. Umiestnili svoje dva obsadené portály vedľa seba ako virtuálny pomník na mieste jeho smrti.[10] 1. septembra 2013 sa hráči z Izraela, Cypru, Turecka a Rumunska spojili a vytvorili oblasť, ktorá bola venovaná pamiatke tých, ktorí zomreli pri tragédii Strumy vo februári 1942 (potopenie lode s 800 židovskými utečencami) a obrazec mal tvar virtuálneho pomníka.[11]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c Brandon Badger reported to AllThingsD that Ingress would release to iOS in 2014
 2. INGRAHAM, Nathan. Google's 'Ingress' augmented reality game puts Android users into a battle against worldwide mind control [online]. The Verge, 2012-11-15, [cit. 2013-01-10]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. Ingress [online]. Niantic Labs, [cit. 2012-11-15]. Dostupné online.
 4. What is this "Niantic Project"? Posting what I find here. [online]. . Dostupné online. - An "in universe" web site by the in-game character Henry Richard Loeb aka P. A. Chapeau (a play on the French for "tin foil hat") - on hiatus as of October 1, 2013
  Niantic Project [online]. . Dostupné online. - Continuation after October 1, 2013 by a second in-game character with two pseudonyms: first "X" and later "Verity Seke"
 5. Ingress Lore [online]. . Dostupné online.
 6. Faction Choice [online]. [Cit. 2012-12-07]. Dostupné online.
 7. Tracey Lien. Google launches Ingress, a mobile alternate reality game set in the real world [online]. 15 November 2012. Dostupné online.
 8. Elisabeth Cardy. Introducing Ingress: The MMO by Google [online]. 16 November 2012. Dostupné online.
 9. Alex Dalenberg. Ingress, Google's underground game, is being played all around you [online]. May 24, 2013, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online.
 10. Scott Kirsner. In Google's Ingress augmented reality game, a ceasefire at MIT and a memorial to slain officer Sean Collier. Boston Globe, April 24, 2013. Dostupné online [cit. 2013-06-02].
 11. . Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ingress (game) na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]