Ittoqqortoormiit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ittoqqortoormiit
dedina
Erb
Štát Dánsko Dánsko
Autonómna provincia Grónsko Grónsko
Súradnice 70°29′7″S 21°58′00″Z / 70,48528°S 21,96667°Z / 70.48528; -21.96667
Obyvateľstvo 383 (2017)
Poloha dediny na ostrove Grónsko
Poloha dediny na ostrove Grónsko
Poloha dediny na ostrove Grónsko
Wikimedia Commons: Ittoqqortoormiit
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ittoqqortoormiit (dánsky: Scoresbysund) je osada v obci Sermersooq vo východnom Grónsku. V roku 2017 tu žilo 383 obyvateľov.

Dánsky názov osady Scoresbysund pochádza z mena polárneho bádateľa a lovca veľrýb Wiliama Scoresbyho, ktorý bol ako prvý v tejto oblasti v roku 1822. Grónsky názov Ittoqqortoormiit znamená vo východo-grónskom dialekte „veľký dom obyvateľov“. Táto oblasť je známa pre svoju divokú zver, medzi ktorú patria ľadové medvede, pižmone severské a tulene.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ittoqqortoormiit sa nachádza na Liverpoolskom pozemku, pri ústí severného brehu fjordu Kangertittivaq, ktorý sa vlieva do Grónskeho mora.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ittoqqortoormiit bola založená v roku 1925 Ejnarom Mikkelsenom a približne 80-timi Inuitskými osadníkmi (70 osôb z Tasiilaqu a štyri rodiny zo západného Grónska). Prišli na lodi Gustava Holma a usadili sa 400 km južne od posledného známeho Inuitského osídlenia v severovýchodnom Grónsku.

Rozvoj osady podporovalo Dánsko, kde v tej dobe rástol záujem o severovýchod krajiny (Grónska). V tom istom čase mala kolonizácia za cieľ zlepšiť klesajúce životné podmienky v Tasiilaq, kde boli osadníci viac či menej dobrovoľne presídlení. Osadníci začali čoskoro prosperovať vďaka dobrým podmienkam lovu v nových oblastiach, ktoré boli bohaté na tuleňov, mrožov, narvalov, ľadových medveďov a polárne líšky.

Predtým však územie bolo domovom širokej populácie Inuitov, ako o tom svedčia zrúcaniny a ďalšie archeologické nálezy.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Ittoqqortoormiit je jedným z najviac vzdialených miest (osád) v Grónsku. Je tu jeden heliport (Ittoqqortoormiit Heliport), ktorý spravuje Air Greenland a preváža ľudí medzi osídleniami a letiskom Nerlerit Inaat. V niektorých, (hlavne letných mesiacoch) funguje aj lodná doprava. Zvyčajne sa robia týždenné odchody do osady z letiska v Reykjavíku cez Air Iceland, ktorý lieta hlavne do Kulusuku, odkiaľ sa poskytujú priame lety do Ittoqqortoormiitu cez Air Greenland. Je možné skombinovať aj lety z Kodane.

Vývoj počtu obyvateľov v osade

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Miestni lovci si po generácie zarábali na živobytie lovom veľrýb a polárnych medveďov, a to im zostalo až do súčasnosti, čo je významný kultúrno-ekonomický faktor v tejto oblasti. Mäso a vedľajšie produkty hrajú veľkú úlohu v ekonomike poľovníctva rodín. Príjmy sa získavajú predajom týchto produktov, ale tieto možnosti sú sezónne a variabilné.

V Ittoqqortoormiite sa nachádzajú veľké populácie kreviet a platéz, ale prítomnosť ľadu znemožňuje využitie týchto zdrojov po celý rok, čo má za následok, že rybolov nebol nikdy v obci rozvinutý.

Na druhej strane rastie význam cestovného ruchu. Opustené budovy v osade Uunarteq využívajú miestni obyvatelia v lete ako chaty.

V roku 2012 navštívil Ittoqqortoormiit aj slovenský dobrodruh Marián Beňo, ktorý ako jeden z mála ľudí na Slovensku ovláda domorodý jazyk inuitov - grónčinu.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ittoqqortoormiit na anglickej Wikipédii.