Ivan Pješčák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ivan Pješčák
Poslanec Národného zhromaždenia republiky Československej
V úrade
1937 – 1939
Biografické údaje
Narodenie20. september 1904
Veľký Lipník, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie7. december 1972 (68 rokov)
Prešov, Československo
Politická stranaAutonómny poľnohospodársky zväz a Autonomistický blok
Alma materKarlova univerzita v Prahe
Profesiapedagóg a právnik
Národnosťrusínska

JUDr. Ivan Pješčák (* 20. september 1904, Veľký Lipník – † 7. december 1972, Prešov) bol právnik, verejný činiteľ a politik rusínskej národnosti.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Absolvoval učiteľský seminár. Právnické vzdelanie dosiahol na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Pôsobil ako učiteľ v obciach Ľutina a Driečna. Neskôr pôsobil ako advokát v Prešove, Užhorode a Medzilaborciach.[1] Politicky sa aktivizoval V Autonómnom poľnohospodárskom zväze, strane, ktorá presadzovala autonómiu pre Rusínov.

Vo voľbách do Národného zhromaždenia v roku 1935 strana kandidovala v rámci formácie Autonomistický blok. Ivan Pješčák v týchto voľbách kandidoval v XXI. (prešovskom) volebnom kraji na 4. mieste. Keďže Autonomistický blok v tomto kraji obsadil tri mandáty, poslancom sa nestal. V tomto období pôsobil ako advokátsky koncipient v Prešove.[2] Poslanecký mandát nadobudol až dodatočne 22. apríla 1937, keď do poslaneckej snemovne nastúpil na miesto zosnulého poslanca Štefana Onderča. Po nástupe do parlamentu nevstúpil do poslaneckého klubu HSĽS a spolu s Andrejom Bródym pôsobili ako nezaradení poslanci.[3] So slovenskými autonomistami kooperoval a s ľudáckymi poslancami pravidelne hlasoval jednotne.[4]

V období vystupňovanej vnútropolitickej i zahraničnopolitickej krízy v septembri 1938 podpísal vyhlásenie rusínskych poslancov a senátorov žiadajúcich pre Rusínov právo na sebaurčenie.[1] Zúčastnil sa aj na rokovaní špičiek HSĽS a ostatných nesocialistických strán v októbri 1938 v Žiline, kde bola prijatá Žilinská dohoda a vyhlásená autonómia Slovenska. Po vyhlásení autonómie Podkarpatskej Rusi krátke obdobie zastával aj ministerskú funkciu vo vládach Andreja Bródyho a Augustína Vološina. V novembri 1938 bol iniciátorom založenia Ruskej národnej strane v Prešove, ktorá mala vo svojom programe pripojenie časti východného Slovenska k Podkarpatskej Rusi. Touto svojou iniciatívou sa dostal do sporu s vládnucou HSĽS.[1] Nebol ani kandidovaný vo voľbách do Snemu Slovenskej krajiny v decembri 1938. V období Slovenského štátu pôsobil ako advokát v Medzilaborciach. Bol činný v protifašistickom odboji. Po roku 1945 sa už politicky neangažoval. Pracoval ako inšpektor na ukrajinských školách v Prešove a neskôr ako podnikový právnik. V období politických procesov na prelome 40-tych a 50-tych rokov sa nevyhol perzekúciám. Obvinili ho z buržoázneho nacionalizmu a zbavili politických práv.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Ivan Pješčak, rusínsky právnik a politický činiteľ [online]. rusyn.sk, [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.
  2. S ľudom žijeme, pre ľud pracujeme, s ľudom zvíťazíme. Slovák (Bratislava), 1.5.1935, roč. XVII, čís. 100, s. 1.
  3. Rusíni vytrvajú v bloku autonomistov. Slovák (Bratislava), 4.4.1937, roč. XIX, čís. 76, s. 2.
  4. JUDr. Ivan Pješčák [online]. www.psp.cz, [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.