Ján Fuchs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O pedagógovi s rovnakým pôvodným menom pozri Ján Faludi.
Ján Fuchs
slovenský pedagóg a autor učebníc
Narodenie9. september 1816
Banská Bystrica
Úmrtie7. december 1874 (58 rokov)
Zvolen

Ján Fuchs (* 8. september 1816, Banská Bystrica  – † 7. december 1874, Zvolen) bol slovenský pedagóg a autor učebníc.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • otec: Andrej Fuchs
  • matka: Zuzana rod. Bučanová

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ján Fuchs sa narodil v Banskej Bystrici. Strednú školu (lýceum) s výborným prospechom ukončil v Banskej Štiavnici. Ako učiteľ pôsobil v Radvani a od roku 1861 vo Zvolene, neskôr riaditeľ obecných škôl vo Zvolene. Veľký dôraz kládol na osobnú prípravu učiteľa na vyučovanie. Prípis zvolenského seniorátu vyzdvihuje Fuchsa ako „vzor učiteľov“. Zomrel 7. decembra 1874 vo Zvolene.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Zvolenský seniorát v r. 1872 vydal súbor 6 učebníc (v 1 zväzku) pre národné školy pod názvom Prostonárodný evanjelický ŠKOLNÍK. Obsahuje tieto učebnice: Dějepis církve křesťanské, Zemepis, Dějepis Uhorska, Prírodopis, Silozpyt čili fyzika, Katechizmus hospodársky. Silozpyt má tieto časti: Úvod, O telesách a ich vlastnostiach, O vode, O teplote, O svetle, O hlase, O magnetičnosti, O hromovine. Silozpyt má 47 strán a 27 obrázkov. Fuchs učebnicu zostavil ako 56-ročný, keď mal za sebou už 36 rokov učiteľskej praxe. O jej kvalite, žiadanosti a obľúbenosti svedčí aj jej 5 vydaní. Napísal tiež Metodológiu vyučovania (skúsenosti z pedagogickej praxe). Zaoberal sa aj problematikou dievčenských škôl. Navrhol zriadiť dievčenskú školu s dvoma triedami (v každej by trvalo učenie 3 roky).

Napísal aj niekoľko divadelných hier v biblickej češtine, podaných na úrovni konverzačných cvičení: Ibikova smrť, Neduvěrujúci Španielčan. Z nemčiny preložil a zveršoval výber z gréckych bájí: Vybrání historických príhod o Recích.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.
  • Regionálne osobnosti VKMK – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.