James Alton McDivitt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
James A. McDivitt
James Alton McDivitt

James McDivitt v roku 1971

astronaut NASA
Št. príslušnosť Spojené štáty Spojené štáty
Stav neaktívny
Dátum narodenia 10. jún 1929 (87 rokov)
Chicago, Illinois, Spojené štáty
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť brigádny generál, USAF
Čas vo vesmíre 14 dní, 2 hodiny, 56 minút
Kozmonaut od 17. septembra 1962
Misie Gemini 4, Apollo 9
Znaky
misií
Gemini Four patch.jpg Apollo-9-patch.png
Kozmonaut do júna 1972

Pozri aj Biografický portál

James Alton „Jim“ McDivitt (* 10. jún 1929, Chicago, Illinois, Spojené štáty), (Brig Gen, USAF, vo výslužbe) je bývalý astronaut NASA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole zakončenej maturitou bol povolaný do armády k americkému vojenskému námorníctvu. Po nevyhnutnom výcviku bol odoslaný do kórejskej vojny, kde lietal na stíhačkách F-80 a F-86. Po návrate do Štátov lietal ďalej, potom sa rozhodol študovať. Zapísal sa na michiganskú univerzitu, katedru leteckého inžinierstva a za tri roky mal diplom inžiniera. Potom pokračoval v štúdiu na škole testovacích pilotov na základne Edwards, kde sa zoznámil s ďalším budúcim kozmonautom Whitom a stal sa v hodnosti kapitána testovacím letcom. V roku 1962 sa dostal do NASA do skupiny kozmonautov pripravujúcich sa na program Gemini.

Po letu s Gemini bol zaradený do záložnej posádky Apolla 1, stratil pri nešťastí svojho priateľa Whitea a letu sa dočkal až s Apollom 9. Letel dvakrát, vo vesmíru strávil 14 dní.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Pri prvom lete na Gemini 4 letel s kozmonautom a priateľom Edwardom Whitom. Štartovali z kozmodrómu na myse Canaveral v júni 1965 ako 14 loď zo Zeme. Zem obleteli 62 krát a pristáli asi 400 km od Bahamských ostrovov. Druhý a tiež posledný let absolvoval na lodi Apollo 9. Bol na nej veliteľom, v posádke mal kozmonautov Davida Scotta a Russela Schweickarta. Počas 10 denného letu na orbite Zeme skúšali systémy lode pre pokračovanie programu Apollo k pristátiu na Mesiaci. Pristáli na hladine Atlantického oceánu.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Stal sa z neho armádny generál a od septembra 1969 do augusta 1972 riadil kozmické lety z z Johnsonovho kozmického strediska. Potom z armády aj NASA odišiel do rodného Chicaga, kde sa stal prezidentom Pullman Standart Company. V roku 1993 bol viceprezidentom Rockwell International Corp. v Washington.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]