James Matthew Barrie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
James Matthew Barrie
James Matthew Barrie
škótsky spisovateľ a dramatik

Narodenie 9. máj 1860
Kirriemuir, Škótsko
Úmrtie 19. jún 1937 (77 rokov)
Londýn, Anglicko

Sir James Matthew Barrie, Baronet (* 9. máj 1860, Kirriemuir, Škótsko – † 19. jún 1937, Londýn), bol škótsky spisovateľ a dramatik. Je autorom známej literárnej postavičky Petra Pana.

Barry sa narodil ako druhý najmladší syn z desiatich detí. Študoval na akadémiach v Glasgow, Forfar, Dumfries a na Univerzite v Edinburgu. Stal sa žurnalistom v Nottinghame aj v Londýne. Potom začal písať romány a neskôr aj hry. V roku 1913 bol vymenovaný za baróna. Pochovaný je vedľa svojich rodičov v Kirriemuir.

James Matthew Barrie napísal niekoľko kníh, ktoré boli určené pre deti, najznámejšou z nich je určite divadelná hra Peter Pan, alebo chlapec, ktorý nechcel vyrásť. Pred touto hrou napísal pre deti dve prozaické diela, v tom čase cenené Sentimental Tommy a Tommy and Grizel. Tieto knihy majú v sebe niektoré časti, ktoré sú predzvesťou neskoršieho Petra Pana.

Peter Pan je zložený z piatich príbehov, ktoré Barrie vymyslel pre piatich synov svojich priateľov Arthura a Sylvie Daviesovcov. Neskôr po ich smrti sa o chlapcov staral.

V roku 1904 sa hralo prvé predstavenie Petra Pana a o dva roky neskôr, v roku 1906 dostala hra knižnú podobu s názvom Peter Pan in Kensington Gardens. O rok neskôr vyšiel knižne aj Peter Pan or the boy who would not grow up.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]