Preskočiť na obsah

Japamala

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Japamala

Japamala (sanskrit: माला; mālā, čín. 佛珠 „budhistické perly“, jap. 念珠, 数) je typ meditačných korálikov alebo modlitebných korálikov, ktoré sa používajú hlavne v hinduizme, džinizme, sikhizme, budhizme a šintó (japonské náboženstvo). Slovo „mala“ pochádza zo sanskritu (indoárijský jazyk), a znamená veniec.

Použitie a vzhľad japamaly[upraviť | upraviť zdroj]

Sú to starodávne pomôcky, ktoré vznikli za účelom udržať myseľ sústredenú a čistú od myšlienok. Celá japamala tradične obsahuje 108 guličiek a jednu perlu guru alebo meru. Zvyčajne sa japamala nosí ako náhrdelník, keďže je dosť dlhá. Taktiež môže byť nosená zložená na polovicu, ktorá obsahuje 54 guľôčok, alebo ako náramok na zápästí s 27 guľôčkami. Korál guru (učiteľ) alebo meru (hora) je často väčší ako ostatné korálky na počítanie opakujúcej sa mantry. Na konci guru alebo meru reťazca je pripojený strapec. Malé korálky sa často označujú aj ako korálky mantra, meditačné korálky, hinduistické ružence alebo budhistické modlitebné korálky.[1]

Význam čísla 108[upraviť | upraviť zdroj]

Ako bolo spomínané, tradičná japamala má 108 guľôčok. Číslo 108 má viacero významov v závislosti od viery „modliaceho“. V hinduizme znamená počet božstiev alebo 108 upanišád. V budhizme číslo 108 znamená počet cností, ktoré musí človek dosiahnuť alebo nečistôt, ktoré musí zdolať. Z astronomického hľadiska je priemer Slnka približne 108-násobok priemeru Zeme a vzdialenosť od našej planéty k jej slnečnej hviezde je v priemere 108-násobok priemeru Slnka. Podobný paralelný vzťah existuje aj medzi zemou a mesiacom. Sanskrit má v abecede 108 písmen. Ďalší význam tohto čísla sa nachádza v jóge. Číslo 108 preto, lebo máme v tele 108 marma (akupresúrnych) bodov. Typ jógy bhakti obsahuje príbehy o 108 gópiách tancujúcich s Krišnou vo Vrindávane. Zase podľa tantrickej jógy, máme v tele 108 energetických línií, ktoré sa navzájom zbiehajú a spájajú v srdcovej čakre.[2][3][4]

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Japamaly sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov. Najbežnejšie používané druhy korálikov sú vyrobené z dreva, semien alebo polodrahokamov. V závislosti od použitého materiálu majú guľôčky určité energetické účinky. Rôzne duchovné praktiky a náboženské tradície v histórii používali korálky z konkrétneho materiálu, práve kvôli energetickým účinkom. V Indii sa japamaly primárne vyrábajú zo semien santalového dreva, tulsi a rudrakshy. V Nepále a Tibete sa väčšina vyrába zo semien bodhi, lotosových semien a kostí.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Japa Mala, Rudraksha Japa Mala Uses and Benefits - Rudraksha Ratna [online]. www.rudraksha-ratna.com, [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. What is a Mala? Learn the history, types and benifits of Japa Mala Beads [online]. Japa Mala Beads, [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Gaia [online]. [Cit. 2020-05-26]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. [Jen]. THE JAPAMALA AND MANTRA MEDITATION. [s.l.] : [s.n.].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Japamala