Preskočiť na obsah

Jeffrey Sachs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jeffrey Sachs
americký ekonóm
Jeffrey Sachs
Narodenie5. november 1954 (69 rokov)
Detroit, Michigan, USA
Alma materHarvard University
RodičiaTheodore Sachs, Joan Abrams
ManželkaSonia Ehrlich
DetiLisa, Hannah, Adam
Odkazy
Webstránkajeffsachs.org
CommonsSpolupracuj na Commons Jeffrey Sachs

Jeffrey Sachs (* 5. november 1954, Detroit, Michigan, USA)[1] je americký ekonóm.[1] Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora.[2]

Od roku 2002 vedie Earth Institute pri Columbia University in the City of New York[1] a pôsobí ako poradca OSN v otázkach Rozvojových cieľov.

Je autorom mnohých významných diel, kde riešil otázky týkajúce sa najmä hospodárskeho rastu, udržateľnosti životného prostredia, oddlženia rozvojových krajín, redukcie chudoby a globalizácie. Je autorom mnohých článkov a kníh. K jeho najslávnejším knihám patria tituly The End of Poverty: Economic Possibilities for Our Time a Common Wealth: Economics for a Crowded Planet. Oba tituly sa objavujú na liste bestsellerov denníka The New York Times.

Posledné roky pre svoje niektoré názory na ekonomiku, pôvod Covid-19, obhajobu čínskej vlády a ruskej politiky je vnímaný kontroverzne a je obľúbenou tvárou proruských webov.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Jeffrey D. Sachs. In: Encyclopædia Britannica [online]. Encyclopædia Britannica, 2008-01-04, [cit. 2023-04-16]. Dostupné online.
  2. UCHITELLE, Louis. Columbia Gets Star Professor From Harvard. The New York Times (New York: The New York Times Company), 2002-04-05. Dostupné online [cit. 2023-04-16]. ISSN 1553-8095.
  3. Kontroverzný rozhovor Anky Žitnej s Jeffreym Sachsom už preveruje mediálna rada (VIDEO) [online]. Omediach.com, [cit. 2023-11-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]