Jiřina Fikejzová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiřina Fikejzová
česká textárka, hudobná scenáristka a športovkyňa
Jiřina Fikejzová
Narodenie3. apríl 1927 (92 rokov)
Lom, Česko-Slovensko

Jiřina Fikejzová, rod. Jiřina Henzlová (* 13. apríl 1927, Lom, okres Most) je česká textárka a hudobná scenáristka a športovkyňa.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Študovala psychológiu a sociológiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a súkromne sa učila hrať na husle a na klavír. V 50. rokoch 20. storočia bola úspešnou šprintérkou československej národnej reprezentácie.

Po ukončení štúdia v roku 1950 pracovala do roku 1953 v odbornom učilišti v ČKD, potom na odbore zahraničných vzťahov v hudobnom vydavateľstve Supraphon, kde pôsobila ako dramaturgička pri vydávaní zahraničných licenčných albumov. Už od stredoškolských štúdií sa venovala písaniu piesňových textov. Profesionálne začala spolupracovať s Vladimírom Dvořákom, neskôr s Orchestrom Karla Vlacha a Tanečným orchestrom Československého rozhlasu. Vytvorila približne 240 piesňových textov, napísala tiež niekoľko scenárov pre pražské Divadlo hudby, ale aj pre Československú televíziu a Československý rozhlas. Za svoju textársku prácu získala celý rad českých ocenení. Pracovala ako členka textových komisií vydavateľstva Supraphon a Pensylvánie a v prijímacích komisiách Ochranného zväzu autorského. Pôsobila aj ako členka odborných porôt rôznych domácich i zahraničných hudobných festivalov (Česko: Intertalent, Porta, Zlatý palcát; v zahraničí: Atény, Sopot, Split). Jej syn Dan Fikejz je hudobník.

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Texty piesní[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam piesní s textami Jiřiny Fikejzovej

Výber z najznámejších textov[upraviť | upraviť kód]

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Jiřina Fikejzová: Povolání textařka, Academia, 1999, ISBN 80-200-0738-5 (autobiografia)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jiřina Fikejzová na českej Wikipédii.