Karel Gott

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Gott
Karel Gott v roku 2018
Karel Gott v roku 2018
Základné informácie
Narodenie 14. júl 1939 (80 rokov)
Plzeň, Protektorát Čechy a Morava
Pôsobenie spevák
Žáner Pop-music
Typ hlasu lyrický tenor
Webstránka karelgott.com

Karel Gott (* 14. júl 1939, Plzeň) je český spevák, najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v dejinách česko-slovenskej populárnej hudby. Podnikateľ po novembri 1989 – spoločnosť Goja s Františkom Janečkom a amatérsky maliar.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Je vyučený elektrikár. Začiatok jeho kariéry sa viaže k roku (1958), kedy sa prihlásil do súťaže „Hľadáme nové talenty“. U poroty operný lyrický tenor oproti hlasom z tej doby na plnej čiare prepadol, no vyvolal záujem publika. Pre neprestávajúce ohlasy ľudí sa porota rozhodla, že dá nakoniec angažmán Karlovi Gottovi v jednej kaviarni v Prahe. Neskôr začal študovať operný spev na Pražskom konzervatóriu.

Jeho popularita stúpa už od roku 1960. V roku 1962 ho prijala k sebe úspešná hudobná firma Supraphon a za rok 1963 dostal prvého – vtedy ešte Zlatého – slávika. V r. 1967 vyrazil na 7-mesačný angažmán do hotela Frontier v Las Vegas. Po návrate domov vydal nemeckú platňu Gold Prague, ktorú si kúpilo 450 000 poslucháčov. Túto platňu odborníci označili za jeho najúspešnejšiu a najpredávanejšiu platňu 60. rokov. V nemecky hovoriacich krajinách Karlovi Gottovi pripísali titul „Zlatý hlas z Prahy" alebo „Sinatra Východu“. Od tých čias patrí Gott medzi uznávaných a úspešných spevákov aj v zahraničí.

Ďalší prevrat v jeho kariére sa uskutočnil v roku 1971, kedy bolo viac ako 1 mil. platní porozvážaných po celej Európe. Za tento úspech dostal diamantovú platňu. Karel Gott často koncertoval v zahraničí: Paríž, Paraguaj, Las Vegas, Hollywood, Moskva, Brusel, Berlín, Rím, Londýn, New York, Sydney.

Jeho najúspešnejšia pieseň Lady carneval z roku 1968 dostala vždy nejakú cenu. Lady carneval spieval Gott vo viac ako 60 štátoch sveta. V zahraničí sa stretol aj so svetovými legendami Cher, Barbra Streisand, Tom Jones, Frank Sinatra, Sonny Bono, Diana Rossová a mnoho ďalších. V roku 1999 bol jeho koncert pred Zakázaným Mestom v Číne vysielaný do mnohých štátov a sledovalo ho viac než 600 mil. ľudí. Je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák s najpestrejším repertoárom. V roku 1969 nahral platňu Vánoce ve zlaté Praze, ktorej sa predalo cez 13 mil. nosičov. V roku 1977 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1985 titul národný umelec. Za rok 2011 Karel Gott dostal 37. Českého slávika.

Karel Gott – pôsobí na scéne viac ako 50 rokov, je držiteľom 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 mil. nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou. Je taktiež najbohatšou Česko-slovenskou celebritou a jeho majetok sa odhaduje na viac ako 900 mil. českých korun.

V novembri roku 2015 mu bol diagnostikovaný lymfóm. Dňa 18. marca 2016 ale médiá oznámili, že Karel Gott nad onkologickým ochorením definitívne zvíťazil.[1]

Rodina[upraviť | upraviť kód]

Karel Gott sa dňa 7. januára 2008 v Las Vegas oženil[2] s dlhoročnou priateľkou Ivanou Macháčkovou, s ktorou má dcéru Charlottu Ellu a od 28. mája 2008 druhú dcéru Nelly Sofiu. Z predchádzajúcich vzťahov má dcéru Dominiku a Luciu.

Karel Gott

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Karla Gotta

Piesne[upraviť | upraviť kód]

Zoznam piesní[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam piesní Karla Gotta

Najznámejšie piesne[upraviť | upraviť kód]

  • 60. roky: Mám rozprávkový dom (1966); Lady Carneval; Láska bláznivá; Trezor; Den je krásný; Oči sněhem zaváté
  • 70. roky: Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?; Paganini; Kam tenkrát šel můj bratr Jan; Babička; Měsíční řeka
  • 80. roky: Včelka Mája; Čau lásko; Je jaká je; Zvonky štěstí
  • 90. roky: Když muž se ženou snídá;, Kakaová
  • po roku 2000: Pokaždé; Znám, jak je krásné lásku dát

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Gottland – Múzeum Karla Gotta v Jevanoch

Filmové piesne[upraviť | upraviť kód]

Okrem iných piesní naspieval titulnú pesničku do českej, nemeckej aj slovenskej verzie animovaného seriálu Včielka Maja (na hudbu skladateľa Karla Svobodu).

Od neho pochádza aj pieseň Jdi za štěstím z rozprávky Jak se budí princezny, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš ? z rozprávky Tři oříšky pro Popelku alebo Krev toulavá z TV seriálu Cirkus Humberto.

Naspieval aj titulnú melódiu So Far vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera. Hlavnú úlohu dudáka Švandy si zahral v hudobnom filme Hvězda padá vzhůru, viackrát hral vo filmoch sám seba.

V roku 2008 naspieval titulnú pieseň s názvom Voľnosť do filmu Cinka Panna od režiséra Dušana Rapoša, hudbu k piesni zložil Vašo Patejdl a text napísal Kamil Peteraj[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Karel Gott zvítězil nad rakovinou http://www.slavik-karel-gott.cz/rakovina-nemoc-zdravotni-stav/
  2. Pěvecká legenda Karel Gott se v Las Vegas oženil [online]. 8.1.2008, [cit. 2011-02-09]. Dostupné online. (česky)
  3. Gott vyfúkol pesničku Gombitovej, musel spievať po slovensky [online]. Pravda, 6.8.2008, rev. 2011-02-09. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Karel Gott

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]