Jodofor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Jodofor je prípravok obsahujúci jód v komplexe s rozpúšťacím činidlom, napríklad tenzidom alebo povidónom (v tomto prípade ide o jódovaný povidón). Výsledkom je vo vode rozpustná látka, ktorá v roztoku uvoľňuje voľný jód. Jodofor sa pripravuje zmiešavaním jódu s rozpúšťacím činidlom; proces možno urýchliť zahrievaním.

Domáce použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Zriedený jodofor sa často používa pri domácom varení piva a pri domácej výrobe vína k sanitácii zariadenia a fliaš. Výhodou oproti iným sanitačným prípravkom je, že ak sa použije v správnom pomere, prechádza z roztoku priamo do plynnej fázy a nezanecháva žiadny zvyšok. Na plastových častiach, s ktorými sa dostane do kontaktu, môže zanechať nepekné oranžovohnedé sfarbenie.

Jodofor je k dispozícii v rôznych koncentráciách a pred použitím sa ďalej riedi vodou. Vhodné riedenie býva napísané na obale prípravku, väčšinou je 1:1 000 alebo 1:100. Zariadenie, ktoré má byť sanitované, malo by sa najprv dôkladne vyčistiť a po aplikácii roztoku, by sa mal roztok nechať pôsobiť najmenej 2 minúty.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jodofor na českej Wikipédii.