Joe Gaetjens

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Joe Gaetjens
Osobné údaje
Celé meno Joseph Edouard Gaetjens
Dátum narodenia 19. marec 1924
Miesto narodenia Port-au-Prince, Haiti
Dátum úmrtia    pravdepodobne 10. júl alebo
10. júl 1964 (40 rokov)
Miesto úmrtia    pravdepodobne Fort Dimanche, Haiti
Seniorské kluby1
Roky Kluby Zps (Gly)
Brookhattan
Troyes
   
Národné mužstvo
1950
1953
USA USA
Haiti Haiti
3 (1)
1 (0)

1 Zápasy a góly za profesionálny klub .


Pozri aj Futbalový portál

Joseph Edouard Gaetjens známy aj pod skráteným menom Joe Gaetjens (* 19. marec 1924, Port-au-Prince, Haiti – † pravdepodobne 10. júl 1964, Fort Dimanche) bol haitsko-americký futbalista, ktorý reprezentoval USA na Majstrovstvách sveta 1950 v Brazílii. Známy sa stal predovšetkým vďaka víťaznému gólu, ktorý strelil na týchto Majstrovstvách sveta v zápase Druhej skupiny proti Anglicku.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa na Haiti, jeho otec bol pôvodom Belgičan a matka Haiťanka. Do Spojených štátov prišiel v 40. rokoch 20. storočia študovať účtovníctvo na University of Columbia s podpory haitskej vlády, ktorá mu prispievala štipendiom. Popri štúdiu hral futbal za klub Brookhattan, s ktorým vyhral v sezóne 1944/1945 ligový titul.

V roku 1950 reprezentoval USA na Majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii, hoci nemal štátne občianstvo USA a spolu s ním ho nemali ďalší dvaja hráči - obranca Joe Maca a stredopoliar Ed McIlvenny,[1] no napriek tomu im Medzinárodná futbalová federácia povolila hrať. Gaetjens tu nastupoval na pozícii útočníka, na drese mal číslo 8. Hral vo všetkých troch zápasoch v 2. skupine, najprv proti Španielsku (USA prehralo 1:3), proti Anglicku (USA vyhralo 1:0) a v poslednom zápase proti Čile (USA prehralo 2:5). Popularitu získal vďaka víťaznému gólu na 1:0, ktorý strelil v 37. minúte[2] zápasu proti Anglicku, no nikdy nebol v tých časoch taký slávny v USA ako na Haiti či Európe, pretože tam nebol futbal do väčšej miery sledovaný. Anglicko sa v tomto roku po prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta, v rokoch predtým nehralo, lebo sa považovalo za kolísku futbalu a nepotrebovalo si dokazovať, že je najlepšie. Tento výsledok je doteraz považovaný za jeden z najprekvapujúcejších v histórii Majstrovstiev sveta.[2], za jeden z najpamätnejších výsledkov vo futbalových dejinách USA[3] a stal sa významným míľnikom v dejinách futbalu v tejto krajiny[4], a taktiež rešpektu a nepodceňovania slabších súperov vo futbale na celom svete.[1]

Na konci majstrovstiev sveta sa Gaetjens presťahoval do Francúzska, kde krátko hrával za Troyes a v roku 1954 sa vrátil späť na Haiti, kde sa stal hovorcom a podnikateľom. Zostal aj pri futbale, Haiti reprezentoval jedenkrát 27. decembra 1953 v kvalifikácii Majstrovstiev sveta 1954 proti Mexiku.

Dňa 8. júla 1964 ho zatkli armádne jednotky Françoisa Duvaliera známe ako Tontons Macoutes a predpokladá sa, že rovnako ako tisíce ďalších Haiťanov bol zastrelený. Pravdepodobne zomrel 10. alebo 11. júla vo Fort Dimanche. Jednou z možných príčin prečo bol zastrelený je fakt, že jeho otec sa zúčastnil na sprisahaní proti Duvalierovi. Takmer celá jeho rodina utiekla do USA, ale Joe sa rozhodol zostať, lebo sa nezaujímal o politiku a navyše si myslel, že ako futbalistovi mu neublížia.

V roku 1976 ho uviedli do Siene slávy amerického futbalu.

Bol jedným z hrdinov filmu amerického režiséra Davida Anspaugha "Hra ich života", v ktorom jeho postavu hral herec Jimmy Jean-Louis.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b 1950: USA Beat England 1-0 .. Amazing Match [online]. bleacherreport.com, 29. marec 2009. Dostupné online. (po anglicky)
  2. a b História MS vo futbale: Brazília 1950 [online]. sportal.sk, 14. máj 2010. Dostupné online.
  3. 29 June 1950: USA 1-0 England [online]. news.bbc.co.uk, 3. apríl 2002. Dostupné online. (po anglicky)
  4. Američanov proti Španielsku motivovala aj fotka hokejistov [online]. pravda.sk, 25. jún 2009. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Joe Gaetjens na poľskej Wikipédii a Joe Gaetjens na anglickej Wikipédii.