Preskočiť na obsah

Jon Jerde

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jon Jerde
americký architekt
Narodenie22. január 1940
Alton, Illinois, USA
Úmrtie9. február 2015 (75 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Odkazy
Webstránkajerde.com
Horton Plaza, San Diego
Canal City Hakata, Fukuoka, Japonsko
Namba Parks, Osaka, Japonsko

Jon Jerde (* 22. január 1940, Alton, Illinois, USA – † 9. február 2015, Los Angeles, Kalifornia[1]) bol americký architekt so sídlom vo Venice v Kalifornii.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval výtvarné umenie a inžinierstvo na Univerzite v Kalifornii (University of California, Los Angeles) v rokoch 1957-1958. Svoje štúdium dokončil na Univerzite v Južnej Kalifornii v Los Angeles (University of Southern California, Los Angeles) v roku 1964. V prvých rokoch po štúdiu pracoval v Charles Kober Associates na viacerých menších projektoch, vrátane nákupného centra Plaza Pasadena. Neskôr bol staviteľom a developerom E. Hahnom poverený navrhnúť nákupné centrum Horton Plaza, naproti parku Horton Plaza v centre San Diega. Tento projekt zrevitalizoval centrum mesta, pretože nahradil niekoľko blokov starších budov novým konceptom mestskej štvrti. Dizajn budovy bol radikálnym odklonom od tradičnej mestskej architektúry. Je to 5-poschodový otvorený objekt s hlavnou pasážou orientovanou do ulice. Časom sa pripojil na Nordstrom, Macy´s a Sam Goody, hudobný obchod a na Westin Hotel a Balboa Theatre. Toto bolo absolútne zmiešané využitie mestského centra. Čo sa týka architektúry objektu, využil všetky možnosti výrazových prvkov od rytmu v priestore, na fasáde, rámp, parapiet až po temné kolonády. Tento návrh sa vymykal všetkým tradičným návrhom nákupných centier, ako je znižovanie úrovne okolitých poschodí a ochrana tovaru. Jeho roztrieštené priestory vyzerajú a pôsobia ako postmodernistický návrh a jeho žiarivé farby boli kontrastom k všadeprítomnej šedej architektúre tohoto obdobia. Projekt bol dokončený v roku 1985.

Napriek unikátnemu a netradičnému prístupu tento radikálny dizajn Horton Plaza prilákal 25 miliónov návštevníkov v prvom roku. A od roku 2004 prináša najväčšie tržby na jednotku plochy. Projekt stál cez 2,4 miliardy dolárov a spoločnosť Westfield, ktorá toto centrum vlastní, sa ho neustále snaží budovať a rozširovať.

The Jerde Partnership[upraviť | upraviť zdroj]

Medzitým Jerde v roku 1977 založil a vybudoval vlastnú firmu s názvom The Jerde Partnership. Priniesol novú filozofiu nazývanú „placemaking“, ktorá vytvára spoločný priestor so zvýšeným zážitkom. Či navrhovanie vo veľkom meradle alebo sústredenia sa na malé meradlo, nie objekt, ale zážitok má byť výsledkom. Taktiež verí, že globalizáciou sme spôsobili, že všetky mestá sa začínajú na seba podobať a preto navrhuje tak, aby jeho projekt rozprával jazykom danej kultúry. The Jerde Partnership sa stala spoločnosťou s pobočkami po celom svete, v Los Angeles, Hongkongu, Šanghaji, Soule, Amsterdame a Dubaji. Firma je vyhľadávaná pre svoju schopnosť tvoriť miesta a nezabudnuteľné zážitky miliónom návštevníkom prostredníctvom inovatívneho prístupu a dizajnu. Ročne navštívi budovy, ktoré navrhli The Jerde Partnership viac ako miliarda ľudí z celého sveta.

Významnou stavbou je aj olympijský štadión v Los Angeles, ktorý bol postavený v roku 1984 pre olympijské hry a ktorý je ako jediný profitujúci olympijský štadión dodnes.

Na základe týchto úspešných stavieb sa firma rozhodla vyvíjať sa smerom navrhovania zábavných a obchodných centier. Sem patria obnova a rozvoj Fashion Island v Newport Beach v Kalifornii v roku 1989; veľmi drahý projekt 680 miliárd dolárov Mall of America v Bloomington v Minnesote v roku 1992; Universal City Walk v Los Angeles; pirátska show a fasáda treasure Island Casino v Las Vegas z roku 1993; Las Vegas Fremont Street Experience z roku 1995 a Bellagio z roku 1998.

Firma sa zviditeľnila a nabrala význam medzinárodného rozsahu po prezentácii kľúčového projektu regenerácie miest v zahraničí, vrátane Beursplein v Rotterdame v Holandsku a Canal City Hakata vo Fukuoke v Japonsku, v roku 1996. Ďalšie významné projekty boli v Číne, Japonsku a Európe. Jerde naďalej rozvíja svoje koncepcie na trvalo udržateľný rozvoj mestských časti, ako napríklad Namba Park v Osake v Japonsku.

Na Jerdeho projektoch sú cenené a dôležité tri veci: v prvom rade venovanie pozornosti užívateľovi a jedinečné skúsenosti firmy, trvalý pocit zábavy v hotovom prostredí a vysokú návratnosť ako ekonomicky tak aj spoločensky. V prvých 20 dňoch fungovania hotel Las Vegas/kasíno Bellagio, ktorý Jerde navrhol pre Steve Wynna dosiahlo pozoruhodnú ročnú tržbu 19 000 USD za štvorcový meter, ohromujúci výkon na štandard v Las Vegas, obzvlášť v časoch, keď tržby z peňažných hier ďaleko presahovali funkciu nepeňažných hier.

V architektonickej a developérskej spoločnosti Jerde dosiahol množstvo ocenení za jeho projekty a výsledky za posledné tri dekády.

Jerde Partnership pokračuje v navrhovaní po celom svete ako multi-národné dizajnérske štúdio, v súčasnosti pracuje na projektoch v Číne, Kórey, Tichomorskej Ázii, Východnej Európe, Spojených Arabských Emirátoch a v Los Angeles.

Jon Jerde, FAIA pôsobí ako predseda firmy a Rick Poulos, AIA je výkonný viceprezident a zodpovedný spoločník. Návrhy sú kontrolované Jonom Jerde a vedené tromi firemnými riaditeľmi dizajnu: John Simones (partner), David Rogers, AIA (partner) a Tammy McKerrow (partner).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jon Jerde dies at 75 [online]. [Cit. 2015-02-12]. Dostupné online. (anglicyk)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]