Jon Van Caneghem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jon Van Caneghem
americký tvorca a producent počítačových hier
Jon Van Caneghem
Narodenie1962/1963
Národnosťamerická
Známy vďakaséria Might and Magic
séria Heroes of Might and Magic
Alma materUniversity of California, Los Angeles (UCLA)
ProfesiaGame design
DetiAmanda

Jon Van Caneghem (* 1962/1963) je tvorca a producent počítačových hier. V roku 1983 Van Caneghem založil vývojársku spoločnosť New World Computing. Počas dvadsaťročnej činnosti spoločnosti, bol Van Caneghem zapojený do vytvorenia mnohých hier, vrátane úspešnej série Might and Magic, a nasledovných sérií Heroes of Might and Magic a King's Bounty.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastal v meste West Hollywood, v Kalifornii. Jon vyštudoval na Kalifornskej univerzite počítačovú vedu. S manželkou žije v Los Angeles. Má dcéru Amandu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1983 Van Caneghem založil spoločnosť New World Computing, ktorá sa zaoberala vývojom počítačových hier a hier pre herné konzoly. Spoločnosť debutovala v roku 1986 hrou Might and Magic Book One: The Secret of the Inner Sanctum. Van Caneghem bol spolutvorcom všetkých nasledovných deviatich hier v sérii Might and Magic, ktorá bola veľmi úspešnou. V roku 1990 spoločnosť vydala hru King's Bounty, ktorá predznamenala vytvorenie série siedmich ťahových strategických hier Heroes of Might and Magic, v ktorých hráč ovláda armády mýtických tvorov, ktorým velia hrdinovia ovládajúci mágiu, z čoho plynie názov série.

Počas dvadsiatich rokov, keď bol Van Caneghem prezidentom spoločnosti, vydala asi 250 titulov. V roku 1996 Van Caneghem predal spoločnosť firme 3DO za 13 miliónov amerických dolárov. Zostal prezidentom divízie New World Computing v rámci 3DO až do bankrotu spoločnosti 3DO v roku 2003. Práva na sériu Might and Magic zakúpila spoločnosť Ubisoft za 1,3 milióna dolárov.

V roku 2004 vstúpil Van Caneghem do NCSoft. Krátko nato bol uvedený do svetovej siene slávy počítačových hier. V roku 2005 NCSoft opustil.

V roku 2006 Van Caneghem spoločne s Larsom Buttlerom, bývalým viceprezidentom spoločnosti Global Online at Electronic Arts, založili novú spoločnosť s názvom Trion World Network. V roku 2009 so spoločnosti odišiel a pracoval pre Electronic Arts, v divízii série Command&Conquer. V roku 2013 EA túto divíziu zrušila.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jon Van Caneghem na anglickej Wikipédii.