Joseph Kabila

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Joseph Kabila
Joseph Kabila
4. Prezident Konžskej demokratickej republiky
Momentálne v úrade
od 26. január 2001
Predchodca Laurent-Désiré Kabila
Biografické údaje
Narodenie4. jún 1971 (51 rokov)
Hewa Bora, Konžská demokratická republika
Politická stranaPPRD (od 2002)
NárodnosťKonžská
VierovyznanieAnglikanizmus
Rodina
Manželka
Olive Lembe di Sita
Odkazy
Spolupracuj na CommonsJoseph Kabila
(multimediálne súbory)

Joseph Kabila Kabange (* 4. jún 1971, Hewa Bora v provincii Sud-Kivu), je prezident Konžskej demokratickej republiky od 16. januára 2001 po smrti svojho otca Laurent-Désiré Kabila ktorý bol zavraždený. Bol zvolený 27. novembra 2006 a znovu 28. novembra 2011.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Hewa Bora v provincii Sud-Kivu na východe dnešnej Demokratickej republiky Kongo v rodine neskoršieho povstaleckého vodcu a konžského prezidenta Laurenta-Désiré Kabily. Avšak o legitimite jeho otcovstva, jeho veku a mieste narodenia panujú určité pochybnosti.[1] Základnú aj strednú školu dokončil v Tanzánii (v Dar es Salaame a Mbeyi). Po prvej konžskej vojne, ktorej sa po boku svojho otca účastnil od roku 1996, odišiel študovať na Národnú univerzitu obrany v Pekingu.

Dňa 26. januára 2001 sa stal najmladším africkým prezidentom. Jeho mandát bol potvrdený v roku 2006, kedy v prvých demokratických voľbách v dejinách tejto krajiny porazil svojho súpera Bembu. Po druhýkrát bol zvolený 28. novembra 2011, potom čo porazil Étienna Tshisekediho, bývalého premiéra za mobutuovského režimu.

V októbri 2021 Joseph Kabila obhájil svoju diplomovú prácu na Univerzite v Johannesburgu. Na konci päťročného štúdia mu bol udelený magisterský titul v odbore politológia a medzinárodné vzťahy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Kabilla II - Unravelling The Enigma" African Business, marec 2001 (anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joseph Kabila na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]