Laurent-Désiré Kabila

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Laurent-Désiré Kabila
Laurent-Désiré Kabila
3. Prezident Konžskej demokratickej republiky
V úrade
17. máj 1997 – 18. január 2001
Predchodca Mobutu Sese Seko Joseph Kabila Nástupca
Biografické údaje
Narodenie27. novembra 1939
Jadotville, Belgické Kongo
Úmrtie16. január 2001 (61 rokov)
Kinshasa
NárodnosťKonžská
Rodina
Manželka
Sifa Mahanya
Zaina Kibangula
DetiÉtienne Kabila (1965- )
Jaynet Kabila (1971- )
Joseph Kabila (1971- )
Aimée Kabila (1976-2008)
Odkazy
Spolupracuj na CommonsLaurent-Désiré Kabila
(multimediálne súbory)

Laurent-Désiré Kabila (* 27. november 1939, Jadotville (dnes Likasi) – † 16. január 2001[1], Kinshasa) bol prezident Konžskej demokratickej republiky od 17. mája 1997, kedy zvrhol Mobutua Sese Seko, do 16. januára 2001 keď bol zavraždený. Po jeho smrti prevzal úrad prezidenta Joseph Kabila.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Kabila sa narodil v Jadotville (dnešné Likasi) v provincii Katanga Belgického Konga. Vyštudoval politickú filozofiu vo Francúzsku a v Tanzánii.

V 60. rokoch bojoval v mládežníckych oddieloch Patrice Lumumbu proti katangským separatistom vedeným Moiseom Tshombeom. Po Lumumbovej smrti sa Kabila zapojil do proti-Mobutuovských síl. Viedol napríklad útok povstalcov z tanzánijskej Kigomy. V tomto období krátko spolupracoval aj s Che Guevarou, ktorý však Kabilu považoval za nespoľahlivého. Povstanie bolo skoro potlačené.

V roku 1967 sa Kabila so svojimi bojovníkmi presunul do hornatej oblasti Fizi Baraka v Sud-Kivu, kde založil Ľudovú revolučnú stranu (LRS). Za podpory Čínskej ľudovej republiky v Sud-Kivu vytvoril marxistický štát postavený na kolektívnom poľnohospodárstve, vydieraní a pašovaní nerastných surovín. V priebehu 70. a 80. rokov sa vďaka tomu Kabilovi podarilo nazhromaždiť značné bohatstvo. V tomto období sa navyše postupne zoznámil s Yowerim Musevenim, budúcim prezidentom Ugandy, tanzánijským prezidentom Juliusom Nyerereom a Paulom Kagameom, neskorším prezidentom Rwandy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.irinnews.org/indepthmain.aspx?InDepthId=57&ReportId=72398

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laurent-Désiré Kabila na českej Wikipédii.