Julian Mandel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Julian Mandel
francúzsky fotograf
Julian Mandel
Narodenie1872
Alsasko, Francúzsko
Úmrtie1935
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Julian Mandel

Julian Mandel (* 1872 – † 1935) bol pseudonym jedného z najznámejších francúzskych komerčných fotografov ženských aktov na začiatku dvadsiateho storočia. Jeho menom podpísané fotografie sa stali známe v druhej dekáde a boli publikované v Paríži až do polovice 30. rokov takými firmami ako Alfred Noyer, Les Studios, PC Paris a tiež spoločností Neue Photographische Gesellschaft. Vo Francúzsku boli tieto pohľadnice predmetom zberateľov.

Životopisných informácií o Mandelovi je veľmi málo, preto existujú špekulácie, že toto meno slúžilo len ako pseudonym.

Modely sú často zobrazené vo veľmi klasických pózach, fotografované ako v štúdiu, tak aj vonku. Obrazy sú komponované veľmi umne, s nádhernými tónmi a poltónmi a mäkkým osvetlením. Na rade jeho snímkach kontrastujú bledé tóny ženskej pleti s drsnosťou prírody.

Fotografie s aktami boli uvádzané na trh v pohľadnicovom formáte, ale ako vysvetľuje kniha Stručná história pohľadníc[1]: Väčšina francúzskych pohľadníc s ženskými aktami bola nazývaná pohľadnicami len kvôli ich veľkosti. Ľudia by ich nikdy neposielali, pretože nebolo legálne posielať poštou také obrazy. Ich veľkosť ich umožňovala umiestňovať ľahko do vrecka saka, balíčkov a kníh.

Celé meno Julian Mandel sa zvyčajne objavovalo na prednej strane týchto fotografií veľkosti kariet. Táto marketingová koncepcia prispieva k názoru, že uvádzané meno by mohlo byť pseudonymom. Týchto fotografií bolo predaných veľké množstvo.

Jeho obľúbenou modelkou bola napríklad Alice Prin, modelka parížskych umelcov, speváčka v nočných kluboch, herečka a maliarka známa ako Kiki z Montparnassu.[2]

Julian Mandel: Erotická pohľadnice, asi 1920

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. A Brief History of Postcards
  2. Cristina Contilli, Parigi tra città immaginata e città reale Camerino 28 febbraio-13 marzo 2015, s. 43

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Julian Mandel na českej Wikipédii.