Juríkov potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juríkov potok
Dĺžka toku 8,4 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku IV.
Povodie Orava
Prameň Bednárová, Oravské Beskydy
Ústie Biela Orava, Pribišská
Hydrologické poradie 4-21-03-008
Číslo recipienta 4-21-03-11211, 11211,01

Juríkov potok je potok na hornej Orave, tečie západnou časťou okresu Námestovo. Je to ľavostranný prítok Bielej Oravy, má dĺžku 8,4 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Oravských Beskydách na južnom svahu Bednárovej (1 093,0 m n. m.) v nadmorskej výške cca 920 m n. m., v blízkosti slovensko-poľskej štátnej hranice, na katastrálnom území obce Zákamenné.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie najprv na juhovýchod, po pribratí Krkoškovského potoka potom na juh. Medzi sútokom s Bukovinským a Demänovským potokom tečie prechodne opäť na juhovýchod, pri osade Tanečník sa potom sa stáča východným smerom, pričom vytvára štyri väčšie oblúky. Po pribratí ľavostranného prítoku spod Koválovho vrchu tečie k ústiu juhovýchodným smerom a tesne pred ústím do Bielej Oravy ešte podteká štátnu cestu č. 520.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • Pravostranné: Bukovinský potok, Demänovský potok, prítok prameniaci severne od kaplnky v osade Lehotská, prítok prameniaci na severozápadnom svahu Kohútika (945,8 m n. m.), dva prítoky zo severovýchodných svahov Kohútika, prítok vznikajúci severozápadne od kóty 872,8 m a prítok prameniaci severne od tejto kóty
  • Ľavostranné: krátky prítok z juhovýchodného svahu Bednárovej, Krkoškovský potok (864,8 m n. m.), dva krátke prítoky z juhozápadného úpätia Vysokej Magury (1 115,2 m n. m.), prítok z južného svahu Vysokej Magury, prítok z lokality Gondkuľa, Magurský potok (789,0 m n. m.), krátky prítok z južného svahu Juríkovej (928,4 m n. m.), Korytina, dva krátke prítoky z lokality Klutka, prítok z východného svahu Koválovho vrchu (960,6 m n. m.) a prítok z juhozápadného svahu Strakovho vrchu (978,0 m n. m.)

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Bielej Oravy sa vlieva na okraji obce Oravská Lesná (časť Pribišská), neďaleko horárne Ustrig, v nadmorskej výške približne 736 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]