Juraj Fischer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juraj Fischer
veterán západného odboja, politický väzeň
Juraj Fischer
Narodenie9. december 1920
Lučenec, Slovensko
Úmrtie9. máj 2007 (86 rokov)
Lučenec, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Juraj Fischer

Juraj Fischer (* 9. december 1920, Lučenec – † 9. máj 2007, Lučenec) bol veterán západného odboja a slovenský politický väzeň.

Životný príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Juraj Fischer pochádzal z významnej židovskej obchodníckej rodiny z Lučenca a pred prenasledovaním židov počas druhej svetovej vojny sa ako 19-ročný zachránil útekom zo Slovenska. Jeho otec a brat zahynuli v koncentračnom tábore. Po peripetiách na Balkáne a Blízkom východe sa jeho útek skončil vo Francúzsku, kde dobrovoľne vstúpil do armády. Zúčastnil sa vojenskej operácie s krycím názvom Dynamo pri Dunkerque a po obsadení Francúzska nemeckou armádou sa pridal k Československej armáde v Anglicku. V Československom zahraničnom odboji bol od 1. apríla 1940 do 5. mája 1945, teda vyše 5 rokov a ako veliteľ tanku sa od októbra 1944 do 9.mája 1945 zúčastnil obliehania Dunkerque. Po návrate do Lučenca pracoval ako zástupca riaditeľa vo veľkoobchode.

V 50-tych rokoch 20.storočia, v čase politických procesov, ho obvinili z údajnej sabotáže a po vykonštruovanom procese, kedy mu hrozil dokonca až trest smrti ako Rudolfovi Slánskému, ho 28. júla 1952 súd v Banskej Bystrici odsúdil pre trestný čin sabotáže a poslal ako politického väzňa do Jáchymova na ťažbu uránu. Ľudový súd mu v roku 1960 skonfiškoval dom a celý majetok, paradoxne podľa Benešových dekrétov 108/60 ako nepriateľovi Československého štátu. Podľa tohto dekrétu sa konfiškoval len majetok nacistov a kolaborantov. Budovu neskôr zbúrali a na jej pozemku si KSČ postavila svoje sídlo.

Hrob Juraja Fischera v lučenskom židovskom cintoríne

Spravodlivého zadosťučinenia sa nedočkal ani po prevrate v novembri 1989. Jeho žiadosť o odškodnenie za stratu majetku súd zamietol a postup vyvlastnenia označil ako legálny. Paradoxne bola Ministerstvom spravodlivosti SR zamietnutá aj jeho žiadosť o odškodnenie za smrť jeho otca a brata v koncentračnom tábore.[1] Po vyčerpaní všetkých opravných prostriedkov sa obrátil vo veci odškodnenia a nepriznania náhrady za skonfiškovaný majetok na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, o čom listom informoval aj Svetové združenie bývalých československých politických väzňov, ktorého bol členom.[2]

Juraj Fischer zomrel vo veku nedožitých 87 rokov, v symbolický deň - 9. mája 2007 – na 62. výročie platnosti kapitulácie Nemecka.

Ocenenia a vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004, na šesťdesiate výročie vylodenia v Normandii, mu udelil francúzsky prezident Jacques Chirac najvyššie francúzske štátne vyznamenanie spojené s udelením titulu Rytier čestnej légie Francúzskej republiky, ktoré získal aj Milan Rastislav Štefánik a na Slovensku ho celkovo mali len 4 ľudia. Je držiteľom viacerých britských a slovenských ocenení.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. VLADIMÍR, Pavlík. Úcta a obdiv pre statočného židovského občana Juraja Fischera [online]. necenzurovane.sk. Dostupné online.
  2. Nekrológ za veteránom západného odboja a bývalým politickým väzňom Jurajom Fischerom [online]. www.szcpv.org. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]