Juraj Soviar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Juraj Soviar
slovenský novinár, textár a básnik
Narodenie5. október 1973 (50 rokov)
Bratislava, Slovensko

Juraj Soviar (* 5. október 1973, Bratislava) je slovenský novinár, textár a básnik známy predovšetkým ako textár skupiny Elán.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1992 začínal v týždenníku Mladé rozlety, pôsobil v denníkoch Pravda, Národná obroda, Republika, týždenníku Život. Medzi tým však prešiel aj inými dobrodružnými povolaniami.

Doposiaľ vydal štyri knižky – tá ostatná nesie názov Tiger čaká na úsvit (IKAR 2018) – je to výber piesňových textov a poézie. Rok predtým mu tiež vo vydavateľstve IKAR vyšla zbierka piesňových textov a poézie Nemaľuj ženu na stenu. V roku 2009 debutoval výberom piesňových textov Odkazovač (Slovart). V roku 2002 mu vyšla kniha s názvom Replay – komentuje Karol Polák.

Ako piesňový textár úspešne spolupracuje predovšetkým so skupinou Elán. Písal texty pre Vaša Patejdla, Janka Lehotského, Paľa Drapáka, či skupinu Taktici.

V súčasnosti je na umeleckej voľnej nohe.

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Juraj Soviar vstúpil do slovenskej kultúry nenápadne ako textár. Jeho slabiky pod notami však veľmi rýchlo prerástli notovú osnovu a stali sa skutočnou pop poéziou súčasnosti. Do literatúry vniesol veľa civilizačných prvkov, jazyk ulice i obraznosť veľkých maliarov. Vynachádzavé metafory a prekvapivo fabulované príbehy v skratke sa ľahko spievajú a ešte ľahšie čítajú. A hoci slovenčina nie je metrorytmicky ani morfologicky ľahký jazyk, jeho rýmy sú objavné a plné logickej melodiky. Možno je to aj tým, že je dobrým pozorovateľom života, výborným poslucháčom ľudí okolo seba a hudobným senzibilom. Práve to prináša do jeho veršov tematickú pestrosť a zmysel pre detaily, ktorý akoby stále obnovoval a dopĺňal jeho bohatú slovnú zásobu a osobitý pohľad na svet okolo nás. Piesňové texty ašpirujú na básne a básne sa zasa dajú zhudobniť a dôveryhodne zaspievať. V dnešnej bláznivej dobe a zrýchlenom žití je to najefektívnejšia cesta ako poéziu dostať k adresátovi. Je sympatické, že Juraj Soviar si stále drží odstup od konformizmu a lacného konzumu, je stále romantickým rebelom a mienkotvorným autorom. To ho robí na jednej strane výnimočným a na druhej zrozumiteľným. Najnovšia zbierka básní a textov Nemaľuj ženu na stenu je moderná, emočne silná a vzrušujúca. Je to čítanie, ktoré vám stokrát vráti čas, ktorý ste mu venovali. Ľuboš Zeman, z textárskej zbierky „Nemaľuj ženu na stenu“, IKAR, 2017.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]