Jurgov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jurgov (poľ. Jurgów, maď. Szepesgyörke, nem. Jurkau, Joerg) je malá dedinka na Spiši (okolo 900 obyvateľov). Pôvodne obec takmer výlučne osídlená slovenským etnikom (súčasť Uhorska, v rokoch 1939 - 1945 patrila Slovensku) bola roku 1945 anektovaná Poľskom (spolu 13 spišských a 12 oravských obcí).[1] [2] Nachádza sa v jeho južnej časti pri hranici so Slovenskom.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

Farský kostol v Jurgove

Drevený kostol Sv. Sebastiana postavený okolo roku 1670, ktorý stále využíva rímskokatolícka farnosť v Jurgove. Kostol bol dvakrát rozostavaný, v roku 1811 a druhýkrát v roku 1869. Strecha je šindľová. Obklopený je mohutnými lipovými stromami. Interiér je rokokový, nachádza sa v ňom veľa vyrezávaných drevených figúrok anjelikov, svätých a pod.

Zoskupenie drevených pastierskych kolíb, ktoré sa nachádza pri ceste k hraničnému priechodu so Slovenskom. Koliby boli privezené z tatranských polian, keď jurgovčania stratili právo, aby tam mohli pásť svoj dobytok.

Píla poháňaná vodným kolesom, ktorá funguje podnes. Majiteľom je jurgovský urbár.

V Jurgove sa nachádza aj múzeum.

Osobnosti[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. László Zentai and Pál Kósa, A történelmi Magyarország atlasza és adattára 1914, Pécs: Talma Kiadó (2003). ISBN 963-85683-4-8.
  2. http://www.radixhub.com/radixhub/sources/demographic,_ethnic,_religious_and_dwelling_information_of_settlements_in_the_1910_census/parts/(part_1)_szepes_vm..htm RadixHub

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jurgov

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]