Jurij Nikolajevič Glazkov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Jurij Glazkov)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jurij Nikolajevič Glazkov
sovietsky kozmonaut
Jurij Nikolajevič Glazkov
Št. príslušnosťZSSR/Rusko
Stavzosnulý
Narodenie2. október 1939
Moskva, Ruská SFSR, ZSSR (dnešné Rusko)
Úmrtie9. december 2008 (69 rokov)
Moskva, Rusko
Iné zamestnaniepilot
Hodnosťgenerálmajor sovietskych vzdušných síl
Čas vo vesmíre17d 17h 25m
Kozmonaut od1965
MisieSojuz 24, Saľut 5

Jurij Nikolajevič Glazkov (rus. Юрий Николаевич Глазков; * 2. október 1939, Moskva, Ruská SFSR, ZSSR, dnes Rusko – † 9. december 2008, Moskva, Rusko) bol bývalý sovietsky kozmonaut. Roku 1977 absolvoval let kozmickej lode Sojuz 24 a pobyt v orbitálnej stanici Saľut 5.

Život[upraviť | upraviť kód]

Už počas základnej školy sa rozhodol stať sa vojenským pilotom. V štúdiu pokračoval na stavropoľskom Suvorovského vojenskom učilišti a v roku 1957 do vojenského leteckého učilišťa v Charkove. V roku 1965 sa na vlastnú žiadosť a po absolvovaní lekárskych testov dostal do Hviezdneho mestečka na výcvik kozmonautov. Súčasťou výcviku bol parašutizmus a lietanie, trénoval na česko-slovenskom cvičnom lietadle L-29. Po dvoch rokoch tréningu ho vymenovali za kozmonauta. Na svoj let musel čakať 12 rokov. Často pracoval v Jevpatorii, v riadiacom stredisku na Kryme, pri letoch kolegov býval na námorných lodiach zaisťujúcich zázemie letov. Roku 1965 získal hodnosť staršieho inžiniera – veliteľa.

Medzi svoje záľuby uvádzal čítanie kníh, miloval Melvillovu Bielu veľrybu, neskôr už pri výcviku začal s vyrezávaním drevených figúrok.

Vo februári 1977 bol vo funkcii palubného inžiniera v posádke kozmické lode Sojuz 24, ktorá štartovala z Bajkonuru, spolu s ním letel ku stanici Saľut 5 aj Viktor Gorbatko. Let trval 425 hodín. V roku 1990 bol povýšený na generálmajora a v rokoch 1990 – 1996 pôsobil ako zástupca veliteľa Hviezdneho mestečka.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jurij Glazkov na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).