KEPD 350

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
KEPD 350
Taurus ILA2006.JPG
KEPD 350 na leteckej show ILA v Berlíne
Typ: Strela s plochou dráhou letu
Miesto pôvodu: Nemecko, Švédsko
História služby
V službe: 2005
História výroby
Výrobca: Taurus
Základné údaje
Hmotnosť: 1 400 kg
Dĺžka: 5 m
Úsťová rýchlosť strely: Mach 0,6 – 0,95
Účinný dostrel: >500 km[1]
Zameriavanie: Inerciálna / družicová (GPS) / infračervená / terénna referenčná navigácia
Priemer: 1,08 m
KEPD 350 pripravená na zavesenie pod krídlom stíhačky Eurofighter Typhoon

KEPD 350 je riadená strela s plochou dráhou letu typu vzduch-zem. Je určená na ničenie statických pozemných cieľov vysokej hodnoty, ako sú letecké základne, radarové stanice, komunikačné uzly, riadiace centrá, sklady munície, mosty a prístavy. Je schopná zasahovať ciele s vysokou presnosťou za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Je navrhnutá tak, aby prekonala aj hustú protivzdušnú obranu protivníka a svojim dlhým doletom umožňuje odpal mimo dosah tejto PVO.

KEPD 350 je produktom firmy TAURUS Systems GmbH, čo je spoločný podnik firiem MBDA Deutschland GmbH (67%) a Saab AB Dynamics (33%). Cena strely je asi 950000 eur.

Strela môže byť nesená nemeckými bojovými lietadlami Tornado IDS, ako aj španielskymi stíhačkami EF-18. V súčasnosti prebieha záverečná fáza integrácie KEPD 350 do juhokórejských stíhacích lietadiel F-15K Slam Eagle. Strela by mala byť integrovaná aj do lietadiel Eurofighter Typhoon a Saab JAS 39 Gripen, na ktorých už prebehli prvé letové testy.

Konštrukcia a vlastnosti[upraviť | upraviť kód]

KEPD 350 je dlhá 5 m a rozpätie krídel má 2,04 m. Krídla sa nachádzajú v zloženej polohe v hornej časti strely a roztvárajú sa po odhodení z materského lietadla. Celková hmotnosť strely je 1 400 kg, pričom bojová časť MEPHISTO váži 481 kg. MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, HIgh Sophisticated and Target Optimised) je kumulatívna bojová hlavica, navrhnutá tak, aby bola schopná lepšie preniknúť k dobre chráneným cieľom. Strela je vybavená inteligentným a programovateľným zapaľovačom PIMPF (Programmable Intelligent Multi-Purpose Fuze), ktorý je schopný počítať jednotlivé poschodia. Priebojná časť tak môže explodovať na vopred naprogramovanom poschodí. Strela by mala byť schopná preraziť betón s hrúbkou 6 m. Vďaka modulárnej architektúre môžu byť KEPD 350 nakonfigurované podľa jednotlivých misií a v budúcnosti potenciálne prepracované pri relatívne nízkych nákladoch.[2]

Je poháňaná prúdovým motorom Williams P8300-15, vďaka ktorému dosahuje vo veľmi nízkych nadmorských výškach cestovnú rýchlosť Mach 0,6 až 0,95. Dolet strely je viac ako 500 km, čo umožňuje jej odpálenie mimo dosah protivníkovej protivzdušnej obrany a zvyšuje tak bezpečnosť lietadla a posádky. Môže byť nasadená počas dňa i noci a za akéhokoľvek počasia. Letom vo výške 30 m nad terénom sa výrazne znižujú šance nepriateľa na včasné detegovanie a zneškodnenie strely. Maximálna výška, v ktorej môže byť KEPD 350 odhadzovaná, je 7 620 m.

Navigačný systém Tri-Tec kombinuje dáta z inerciálneho navigačného systému, družicového systému GPS, terénnej referenčnej navigácie a infračerveného senzora. Strela môže byť navádzaná aj bez použitia GPS a je vybavená systémom plánovania misie, ktorý určuje jej letovú dráhu. KEPD 350K pre Vzdušné sily Kórejskej republiky sa odlišujú od striel, dodaných Nemecku a Španielsku, novým GPS prijímačom. Tento prijímač od spoločnosti Rockwell Collins je vybavený modulom, ktorý chráni strelu pred elektronickým rušením.

Používatelia[upraviť | upraviť kód]

Nemecko Nemecko

  • Luftwaffe – do decembra 2010 bolo nemeckému letectvu dodaných 600 striel v hodnote 570 mil. eur.

Španielsko Španielsko

Kórejská republika Kórejská republika

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]