Kaňoning

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kaňoning v úseku La Cappella cez Quartzite Corridor, Colorado, Rocky Mountains

Kaňoning, canyoning, tiež nazývaný aj schluchtenwandern (nem.) alebo canyonisme (fran.), canyoneering (angl.) je spôsob pohybu kaňonom kombinujúci viacero spôsobov adrenalínových činností a športov ako horskú turistiku, horolezectvo, zlaňovanie a plávanie. V kaňoningu sa spája športová rôznorodosť s výzvou skál a vody v prapôvodne zachovanej podobe.

To všetko si vyžaduje skúsenosti a znalosť istiacich a lanových techník. Práve tie sú pri canyoningu najdôležitejšou a háklivou témou. Nesprávne použitá technika môže mať smrteľné dôsledky, keďže práca s lanom je odlišná od horolezectva a času na opravu v prívaloch vody je veľmi málo. Preto každý, kto sa rozhodne podniknúť dobrodružný prechod kaňonom, mal by sa dôsledne oboznámiť s týmito technikami a venovať im dostatok času. Bezpečnejším variantom je vydať sa v sprievode profesionalneho vodcu, ktorý je akreditovaným vodcom canyoningu.

Výstroj[upraviť | upraviť zdroj]

Canyoning si tiež vyžaduje špeciálnu výstroj a výzbroj, odlišnú od horolezeckej. K základnej výbave patria: laná, sedák, ruksak, nôž, karabíny, zlaňovacia osma, helma, neoprénový oblek, topánky, vodotesná nádoba, signálna píšťalka a prvá pomoc.

Laná[upraviť | upraviť zdroj]

Horolezecké, dynamické laná sú nevhodné. Pri dlhých zlaneniach sa kvôli ich pružnosti môžu ľahko odrať o skaly a tiež kvôli pružnosti je ťažko odhadnúť dĺžku zlanenia, čo sú pre canyoning dôležité bezpečnostné faktory. Na trhu je možnosť dostať statické, poprípade už špeciálne laná pre canyoning. Zovňajškom sú veľmi podobné tým dynamickým, ale práve pre ich minimálnu pružnosť nie sú určené pre lezenie. Okrem týchto faktorov by malo byť lano výraznej signálnej farby, hrubšieho priemeru a podľa možností plávať na hladine. Pri túre sa nosia vždy dve laná, pracovné a rezervné.

Sedací úväzok[upraviť | upraviť zdroj]

Pre canyoning je určený len špeciálny Sedací úvez, všetky iné môžu sposobiť len viac problémov. Už skoro každá firma vyrábajúca lezecký materiál dodáva na trh aj takéto sedáky. Ich typickými znakmi sú: kovová úchytka na nadviazanie sa, veľké úchytky na karabíny, materiál, ktorý nenasáva vodu, nastaviteľná ochrana zadku. Na sedáku by sa mala tiež šlinga signálnej farby, s ktorou je spojená karabína so zlaňovacou osmou. Pre vlastnú bezpečnosť by nemali chýbať dve šlingy s uzamykatelnými karabínami ako samoistenie.

Batoh[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže sa pri canyoningu transportuje dosť materiálu, je ruksak dôležitou časťou vystroje. Vodotesný ruksak sa nepoužíva. Pri častých zlaneniach vo vodopádoch by sa doň dostávala voda, ktorá by mohla komplikovať postup v kaňone. Ruksak by mal byť dosť veľký a dvojdielny. Horná časť pre pracovné lano, dolná časť pre rezervné lano a vodotesnú nádobu s prvou pomocou. Dôležitou súčasťou sú odopínatelné popruhy, ak je v prípade nebezpečenstva potrebné zbaviť sa rýchlo ruksaku.

Nôž[upraviť | upraviť zdroj]

Pre extrémne nebezpečné situácie by mal byť na sedáku pripnutý nôž. Mal by sa dať otvoriť rýchlo jednou rukou, aby sme dokázali oslobodiť kolegu prerezaním šlingy na zlaňovacej osme. Nôž by nemal byť veľmi špicatý a mal by byť spojený so sedákom tenkou šnúrkou.

Signálna píšťalka[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže sú pri canyoningu partneri často niekoľko desiatok metrov od seba, na komunikáciu im slúži píšťalka. Pri kúpe si však treba dávať pozor, či funguje aj vo vode.

Karabíny[upraviť | upraviť zdroj]

Karabíny sú bežnou súčasťou pre každého, kto narába s lanom. Špecialne karabíny pre canyoning nie sú. Používaju sa tie isté ako pre horolezectvo v ich kompletne širokej škále.

Zlaňovacia osma[upraviť | upraviť zdroj]

Je to jediná výnimka, totiž špeciálna zlaňovacia osma, model pyranha. Je určená len pre canyoning. Ale aj obyčajné zlaňovacie osmy urobia rovnakú službu. Pozor, mobely ATC, Tube … sú nevhodné.

Prilba[upraviť | upraviť zdroj]

Táto časť výstroje sa už stala klasickou vecou, ktorá nesmie chýbať pri žiadnom športe v horách. Najviac sa osvedčili bežné horolezecké helmy. Chránia predovšetkým pri zlaneniach priamo vo vodopádoch.

Obuv[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje len jediný špeciálny model obuvi, ktorý je aj patrične drahý a je určený hlavne pre profesionálov. V princípe sa hodí každá pohodlná športová obuv, ktorá chráni aj členky nôh.

Neoprénový oblek[upraviť | upraviť zdroj]

Kvôli chladnej horskej vode, je neoprénový oblek tým najdôležitejším pri canyoningu. Mal by byť veľkosťou priliehavý po celom tele. Ak je príliš veľký, začne pod ním prúdiť voda a ochladzovať telo. Tak stratí oblek svoj význam. Najčastejšie sa používa hrúbky 3 – 5 mm. Môže byť jedno- alebo dvojdielny. Neoprénove ponožky zasa držia v teple chodidlá. Sú väčšinou z tenšieho materiálu ako oblek, keďže určitú izoláciu poskytuje už aj obuv.

Vodotesná nádoba[upraviť | upraviť zdroj]

Používa sa na transport doležitých veci, ktoré musia zostať suché. Prvá pomoc, mobil, fotoaparát… Keďže samotný ruksak s mokrým lanom je pomerne veľká záťaž, slúži táto nádoba aj ako plavák a udržuje ruksak nahladine.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V Alpách už bežná aktivita sa rýchlo rozšírila po celom svete. A tak je už normálne, že „kaňonovať“ už môžete skoro všade, kde sú hory. Väčšinou ide o komerčné využitie, čo uľahčuje prechod. Predovšetkým preto, že zlaňovacie stanovištia sú už navŕtané a netreba ich samostatne pripravovať. Vstup a výstup z kaňonov je badateľný a len málokedy sa stane, že človek zablúdi. Existuje množstvo sprievodcov, literatúry alebo informácií na internete, ktoré umožňujú vstup aj do tých najnepravdepodobnejších miest. V niektorých regiónoch je možný aj helicanyoning, teda obdobu heliskiing, helikoptérou hore a kaňonom dole. Niekoľkodňové prechody s bivakmi sa stávajú menšou expedíciou.