Kaštieľ v Budmericiach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:28, 14. september 2011, ktorú vytvoril Luckas-bot (diskusia | príspevky) (r2.7.1) (robot Pridal: be:Замак Будмерыцэ)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48° 21′ 47.58″ s.š., 17° 23′ 46.02″ v.d.

Budmerický kaštieľ

Budmerický kaštieľ alebo Pálffyovský kaštieľ je kaštieľ, ktorý sa nachádza v Trnavskej pahorkatine v obci Budmerice. Obklopený je anglickým parkom z druhej polovice 19. storočia. Bol postavený v roku 1889 v pseudogotickom slohu Pálffyovcami ako poľovnícky kaštieľ. Inšpiráciou pri stavbe boli pravdepodobne renesančné zámky na Loira. Prečo je budova súborom viacerých slohov a období sa snaží vysvetliť povesť o tom, ako sa gróf Pálffy vo Francúzku zamiloval do mladej šľachtičnej, ktorú chcel požiadať o ruku. Zaumienil si však, že najprv musí svoje sídla upraviť tak aby jej pripomínali francúzske zámky. Dotyčná dáma sa však vydala skôr, ako sa mu to podarilo dokončiť. Ján Pálffy mal veľmi rád poľovačky. Neďaleko kaštieľa bola bažantnica a ešte dnes je možné natrafiť na zvyšky jej oplotenia v lese. Pálffyovci boli v Budmericiach zemepánmi. Budmerice boli v tom čase súčasťou ich panstva Červený Kameň. Gróf dal postaviť aj sochu Panny Márie Lurdskej. Socha je len pár metrov od kaštieľskeho parku, na lesnej ceste, ktorá vedie k Červenému Kameňu. V roku 1945 bol po emigrácii posledného budmerického grófa Pavla skonfiškovaný česko-slovenskou vládou.

Nad portálom je erb stavebníka Jána Pálffyho a jeho manželky Elsy von Schlippenbach a po jeho stranách nápis: "ANNO. DOMINI- -MDCCCLXXXIX. // QUO. NUPTIAS. RITE- CELEBRAVERUNT. COMES // JOANNES. PÁLFFY. - AB ERDÖD. JUNIOR. AC. // ELSA. COMITISSA. - SCHLIPPENBACH. FYSTRUCTUM // CURANTE. FRAN A NELMANN, ARCHITECTONE".

V súčasnosti je sídlom Domova slovenských spisovateľov a je pre verejnosť neprístupný. Je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Pozri aj

Iné projekty

Zdroj