Kajúca nedeľa alebo Nedeľa pokánia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Nedeľa pokánia, taktiež nazvaná ako kajúca nedeľa je deň v evanjelickom cirkevnom roku, je súčasťou evanjelickej liturgie a pripadá na desiatu nedeľu po sviatku Svätej Trojice.

Myšlienka[upraviť | upraviť zdroj]

Vizualizácia Jeruzalemského Chrámu

Nedeľa pokánia nadväzuje na historickú udalosť, ktorou je zničenie mesta Jeruzalem v roku 70 n.l. v tzv. židovskej vojne, následkom čoho bol zničený Veľký Jeruzalemský Chrám, po ktorom ostal múr nárekov. Cirkev dáva túto udalosť do súvislosti aj s tým, ako je v evanjeliu zaznamenané, že Ježiš Kristus plakal nad Jeruzalemom, keď predpovedal, čo sa s ním a s chrámom stane o 40 rokov a dáva to do spojitosti s tým, že hlavní predstavitelia vtedajšieho židovského národa neboli ochotní poznať a prijať, čo on ako Boží Syn priniesol. [1]

Nejde však o prvé zničenie chrámu ale o druhé. Prvým zničením Šalamúnovho chrámu a mesta Jeruzalem sa začala nová éra, ktorá je biblicky známa ako babylonské zajatie národa židovského. V tomto období sa odhaduje začiatok židovskej diaspóry. Aj druhé zničenie Jeruzalema a chrámu sa teda pripisuje novej ére. [2]

Túto udalosť cirkev poníma ako Boží trest, Boží súd a tiež ako naplnenie Kristovho proroctva nad nekajúcim mestom a jeho obyvateľmi.

Liturgia[upraviť | upraviť zdroj]

Liturgická farba sprevádzajúca túto udalosť je čierna. Veriaci pristupujú do chrámu v čiernom a pristupuje sa k Večeri Pánovej. Kázne sa nesú v duchu potreby sa zamyslieť nad naším chovaním.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GREŠO, Ján: Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania v Bratislave, 2005 - 2012
  2. PROSTREDNÍK, Ondrej: 10. nedeľa po Svätej Trojici, Veľký kostol, Bratislava, 20.8 2017