Kamerunská ovca

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kamerunská ovca
Baran, ovce a mláďatá


Kamerunská ovca alebo Ovca kamerunská alebo Ovca domáca kamerunská[1] (niekedy aj kamerunka) je malý druh ovce (Ovis aries), určenej na vypásanie trávy a na mäso, ktoré sa chuťou viac podobá divine.[2] Je vhodná na oplotené lúky, záhrady, kde obžiera aj kríčky a stromčeky, teda nie je vhodná do ovocného sadu. Patria do skupiny západoafrických plemien oviec, ktoré majú vodorovné držanie uší. Často si ju mýlia s kamerunskou kozou pre podobnú srsť a jej farbu.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Kamerunská ovca pochádza z Afriky. V Kamerune sa chová vo vyšších nadmorských výškach, vďaka čomu je prispôsobená nízkym teplotám a adaptovala sa aj naše klimatické pásmo. Namiesto vlny má srsť, teda nie je potrebné ju strihať. [3]Je možné ju vďaka tomu celoročne chovať vonku.[4] Napriek tomu je vhodné, aby mala prístrešok, kde sa môže skryť pred dažďom, snehom a vetrom.

Povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Je to plachá ovca, ktorú je možné ľahko skrotiť a je veľmi spoločenská. Tiež je hlučná, pretože zvieratá v stáde sa spolu dorozumievajú békaním a rovnako tak sa domáhajú príkrmu alebo spoločnosti. Na čele stáda je vždy vedúca ovca, ktorá stádo vedie na pastvinu. Stádo uzatvára vždy baran. Pri kŕmení vždy jedna z oviec sleduje okolie a v prípade nebezpečenstva upozorní ostatné. Barany nie sú agresívne.

Starostlivosť o potomstvo[upraviť | upraviť zdroj]

O svoje mladé sa zvyčajne bez problémov vie postarať. Patrí medzi primitívne plemená, zvyčajne nie je nutná prítomnosť človeka pri pôrode. V prípade úmrtia matky sa mláďaťa ujme blízka príbuzná (v prenesenom význame zvyčajne babka alebo teta). V prípade, že niektoré mláďa bolo odchované umelo človekom, vytvára si silnejšie puto na človeka a stráca schopnosť postarať sa o vlastné potomstvo, aj bližší kontakt so stádom. Dokážu mať mladé dvakrát do roka, na jar a na jeseň, ale najčastejšie je to raz do roka. Ovca nosí mláďa päť mesiacov. Jahňatá sa zvyčajne rodia skoro na jar, mnohokrát ešte za snehu. Jedna ovca porodí jedno až dve mladé. [5]

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Kamerunka je nenáročná na potravu, dokáže sa pásť. Stačí jej dobrá pastvina a prístup k čerstvej vode. Pasie sa na tráve, kríkoch, ale aj mladých stromčekoch. Podobne ako koza sa vie postaviť na zadné nohy a dočiahne aj na spodné konáre stromov a požiera listy, prípadne aj ovocie. Na zimu sa prikrmuje senom, jačmeňom, repou alebo zemiakmi. [6] Tiež je vhodné jej na zimu dávať aj minerálny líz, napríklad s prídavkom selénu.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú dva farebné varianty- hnedá srnčia a čiernobiela. Hnedé srnčie bývajú spravidla menšie s čiernou farbou na bruchu a vnútornej strane nôh. Váha je cca 35 kg. Ovce sú bezrohé, barany majú čierne stočené rohy. Srsť je krátka, lesklá, u baranov s hustým golierom.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ovca domáca kamerunská [online]. Národná zoo Bojnice. Dostupné online.
  2. LAĎA. kamerunska-ovce [online]. www.statekukyhosu.cz, [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (po česky)
  3. Začínate s chovom oviec? Tieto rady vám pomôžu! [online]. Urob si sám, 2017-05-25, [cit. 2022-01-28]. Dostupné online.
  4. Ovce kamerunské jsou nenáročná zvířata a dobré útěkářky [online]. České Budějovice, 2019-09-05, [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (po česky)
  5. ovce domácí - kamerunská [online]. [Cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (po česky)
  6. HRADOVÁ, Kateřina. Ovce kamerunská a ouessantská místo sekačky. Jak je chovat? [online]. Abecedazahrady.cz, [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (po česky)
  7. A.S, Petit Press. Kamerunské ovce sú priateľské a nenáročné [online]. mykysuce.sme.sk, [cit. 2022-01-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]