Kanzelsberger

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kanzelsberger je akciová spoločnosť prevádzkujúca v Česku sieť kníhkupectiev. V súčasnosti má 39 predajní vo 27 mestách. S tržbami okolo pol miliardy českých korún a trhovým podielom desať percent je druhým najväčším reťazcom na českom knižnom trhu. Stopercentný podiel patrí jej zakladateľovi Janovi Kanzelsbergerovi, ktorý je generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva. Vo vedení sú aj jeho synovia Jan a Martin.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou predajňou bolo kníhkupectvo Orbis na Václavskom námestí v Prahe. Tu v roku 1990 zakladateľ Jan Kanzelsberger založil svoj rodinný podnik. Roku 1998 firma otvorila v dolnej časti Václavského námestia Dom knihy Kanzelsberger, ktorý bol prvým veľkým knižným obchodným domom v Česku. V roku 2000 otvorila firma predajňu v objekte pražského Zlatého Anjela, ktorý navrhol svetový architekt Jean Nouvell.

Stratégia[upraviť | upraviť zdroj]

Kanzelsberger prevádzkuje štyri typy obchodov: kníhkupectvá umiestnené v obchodných centrách, veľké, stredné a malé predajne. Špecifický je Dom knihy Kanzelsberger, kde sú k dispozícii čitateľské zóny a kaviareň.

Od roku 2005 ponúka firma stálym zákazníkom aj loajalitný program Klub Kanzelsberger.

Firma uplatňuje jednotný korporátny vizuálny a komunikačný štýl, ktorého autori sú architekt Jan Růžička a grafik Jan Kolář.

Ďalšie aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Kanzelsberger bol do roku 2009 hlavným partnerom Kanzelsberger ceny čitateľov, ktorá je vyhlasovaná v rámci prestížnej literárnej ceny Magnesia Litera.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]