Karol Filip (švédsky princ)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Princ Karol Filip Švédsky
švédsky princ Karol Filip
švédsky princ Karol Filip
Narodenie13. máj 1979 (44 rokov)
Štokholm, Švédsko
RodičiaKarol XVI. Gustáv
kráľovná Silvia
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Karol Filip

Princ Karol Filip Švédsky, vojvoda z Värmlandu, celým menom Karol Filip Edmund Bertil (* 13. máj 1979, Štokholm, Švédsko) je jediným synom švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva a kráľovnej Silvie. Je tretím v poradí v nástupníctve na švédsky trón, po staršej sestre Viktórii a neteri Estelle.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Filip sa narodil ako korunný princ 13. mája 1979 v kráľovskom paláci v Štokholme. Titul následníka trónu mu patril sedem mesiacov do 1. januára 1980, kedy vstúpil do platnosti zákon, ktorým sa zmenil systém nástupníctva na švédsky trón, t. j. následníkom trónu sa nestáva prvorodený syn, ale najstarší potomok kráľovskej rodiny bez ohľadu na pohlavie. Vo Švédsku je teda priamou následníčkou trónu sestra Karola Filipa, korunná princezná Viktória. Princ bol pokrstený 31. augusta 1979 v kaplnke kráľovského paláca.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1984 - 1986 navštevoval Karol Filip predškolské zariadenie vo Västerlede. Základné vzdelanie získal v Smedslättsskolanskej škole v Bromme. Ďalšie štúdiá absolvoval na škole Ålstensskolan v Bromme. Stredoškolské vzdelanie získal v Štokholme na Enskilda gymnasiet. V roku 1994 odišiel študovať na súkromnú školu v Connecticute v Spojených štátoch amerických. V roku 2003 začal študovať grafický dizajn v Štokholme.

Súkromie[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1999 bola princovou priateľkou Emma Pernaldová, ktorá sa s ním v marci 2009 rozišla. V auguste 2010 oficiálne potvrdila vzťah princa Karola Filipa so švédskou modelkou Sofiou Hellqvistovou hovorkyňa kráľovskej rodiny Nina Eldhová vo vyhlásení, ktoré vydal kráľovský dvor. V roku 2008 obsadil princ 9. miesto v ankete 20 Hottest Young Royals vyhlásenou vydavateľstvom Forbes.

Aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Filip počas neprítomnosti svojho otca a staršej sestry, korunnej princeznej Viktórie, reprezentuje švédske kráľovstvo. Princ bol skautom a obľubuje život v prírode. Zaujíma sa o šport a atletiku, obzvlášť obľubuje futbal, plávanie a lyžovanie. Veľkú záľubu má v automobilových pretekoch.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

www.kungahuset.se Archivované 2015-06-21 na Wayback Machine