Karol Henrich Fuchs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karol Henrich Fuchs
slovenský matematik, fyzik a geodet
Narodenie5. jún 1851
Bratislava
Úmrtie10. január 1916 (64 rokov)
Bratislava

Karol Henrich Fuchs (* 5. jún 1851, Bratislava – † 10. január 1916, Bratislava) bol slovenský matematik, fyzik a geodet.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • Otec: Albert Fuchs - profesor
  • Matka: Louise rod. Munyay

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Henrich Fuchs sa narodil v Bratislave. Po absolvovaní gymnázia v Bratislave študoval matematiku, fyziku a astronómiu na viedenskej univerzite, kde sa venoval aj štúdiu klasických jazykov. Hoci od ukončenia štúdií až do svojho skorého odchodu na dôchodok pôsobil ako stredoškolský učiteľ, venoval sa mimoriadne širokej škále vedeckých problémov, obyčajne matematicky veľmi náročných. Zomrel 10. januára 1916 v Bratislave.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Najprínosnejšie boli jeho štúdie z oblasti fotogrammetrie, v ktorých sa venoval matematickému vyhodnocovaniu fotogrammetrických záberov, korekcii chýb, zdokonaľovaniu niektorých metód a prístrojov. Vypracoval metódu vyhodnocovania nie celkom presných (planparalelných) fotografických dosiek i prístrojov, čím mimoriadne rozšíril aplikabilitu tejto geodetickej metódy. Svojimi prácami sa aj v medzinárodnom meradle zaradil medzi priekopníkov fotogrammetrie. Jeho fyzikálne a matematické dielo je doposiaľ málo prebádané, i napriek tomu, že uverejnil veľký počet článkov aj v renomovaných vedeckých časopisoch ako Annalen der Physik, Repertorium der Physik, správy viedenskej akadémie vied atď. V jeho pozostalosti sa zachovali rukopisy prác o kvapalných kryštáloch, slapových javoch, o aplikáciách metódy najmenších štvorcov, z oblasti teórie čísel, ale aj filológie, kultúrnej histórie atď. V citlivej aplikácii matematickej teórie na rôzne fyzikálne problémy nachádzame istú analógiu medzi ním a J. M. Petzvalom, ktorý bol jeho učiteľom na viedenskej univerzite.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Záznam o narodení a krste v matrike riadok 131 - evanjelický zbor Bratislava; pokrstený ako Carl Heinrich Fuchs
  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.