Kartel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kartel je dohoda medzi podnikmi, organizáciami alebo štátmi, v ktorej sa obmedzuje alebo eliminuje konkurenčný boj medzi členmi kartelu s cieľom maximalizovať zisky členov kartelu. Kartelové dohody bývajú jedným z dôsledkov klientelistického konania.

V mnohých krajinách je zakázaný, pretože bráni rozvoju konkurenčného prostredia a výhod, ktoré z neho plynú.

Kartel sa vyskytuje hlavne v oblasti oligopolu. Takzvaný zmluvný alebo koluzívny oligopol vzniká v situácii, keď niekoľko firiem predávajúcich alebo ponúkajúci rovnaké alebo podobné výrobky či služby zistí, že ich ceny sú približne na rovnakej úrovni a vzájomná cenová vojna by tieto podniky oslabila. Dôjdu k záveru, že je pre nich výhodnejšie zvyšovať spoločný zisk zvyšovaním cien alebo rozdelením trhu. Uzavrú preto tajnú dohodu o stanovení monopolných cien, o trhovom podiele každej z firiem. Každá firma sa potom vo vymedzenej oblasti správa ako monopol.

Jedna z najväčších preukázaných kartelových dohôd obmedzujúcich súťaž v Slovenskej republike sa odohrala v roku 2004 v slovenskom stavebníctve medzi spoločnosťami STRABAG, Doprastav, Skanska, Inžinierske stavby Košice, Betamont a Mota-Engil.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOVÁČ, Ján. Štát vráti Bruselu 56 miliónov: stavbárov nepotrestal za kartelový podvod a ešte im dal zarobiť. Denník N (Bratislava: N Press), 2021-06-23. Dostupné online [cit. 2021-06-24]. ISSN 1339-844X.