Katedrála evanjelickej cirkvi (Helsinki)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála evanjelickej cirkvi v Helsinkách
Oltár v evanjelickej katedrále

Evanjelická katedrála v Helsinkách (fín. Helsingin tuomiokirkko alebo Suurkirkko, švéd. Helsingfors domkyrka) je hlavnou dominantou hlavného mesta Fínskej republiky. Nachádza sa na Senátnom námestí a je hlavným cieľom turistov, ktorí navštívia hlavné mesto Fínska Helsinki.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Fínsko sa stalo súčasťou Ruského impéria po roku 1809 a práve v tomto čase sa stávajú aj Helsinki centrom Fínska. Dovtedy malé mesto sa začína meniť na centrum Fínska. Evanjelická katedrála sa začala budovať v roku 1830 a dokončená bola v roku 1852. Jej hlavným architektom bol nemecký umelec Karl Ludwig Engel a významný podiel na stavbe chrámu mal aj E.B. Lohrmann. Katedrála do roku 1917 niesla meno podľa svätého Mikuláša.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Katedrála je vybudovaná v neoklasicistickom architektonickom štýle. Chrám má pôdorys gréckeho kríža a okrem hlavnej veže aj štyri bočné veže. Veľmi sa podobá na pravoslávne chrámy z neďalekého Ruska. Stojí na vyvýšenom mieste na Senátnom námestí, ku ktorému vedie široké schodište. Interiér je veľmi jednoduchý a zdobia ho sochy nemeckých a fínskych reformátorov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]