Katedrála svätého Petra a Pavla (Petrohrad)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála sv. Petra a sv. Pavla
Hrobky imperátorov v chráme
Najväčšie zvony zo zvonkohry katedrály

Katedrála svätého Petra a svätého Pavla (rus. Петропа́вловский собо́р /oficiálny názov – собор во имя первоверховных апостолов Петра и Павла) je jednou z dominánt ruského mesta Petrohrad. Nachádza sa v Petropavlovskej pevnosti na Zajačom ostrove. Je známa hlavne tým, že sa v nej nachádzajú hrobky ruských imperátorov, ich manželiek a príbuzných.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám svätého Petra a svätého Pavla sa začal budovať v roku 1712 a dokončený bol v roku 1733. Jeho hlavným architektom bol švajčiarsky majster Domenico Trezzini. V chráme sú pochovaní ruskí imperátori od Petra I. až po Mikuláša II. Kostol bol do roku 1859 aj katedrálnym chrámom. Pozoruhodná je pozlátená veža chrámu, na vrchole ktorej stojí pozlátený letiaci anjel, ktorý drží v ruke kríž. Veža má výšku 122,5 m a je najvyššou katedrálou v Rusku[1]. Podľa niektorých prameňov je to najvyššia zvonica pravoslávneho chrámu na svete[2]. V súčasnosti je po televíznej veži druhá najvyššia stavba v meste. Po roku 1917 bol chrám pravoslávnej cirkvi odobratý a využívaný na iné účely. Komunisti ho využívali ako múzeum mesta.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1998 tu boli slávnostne pochované pozostatky Mikuláša II. (Nikolaja II) a zavraždenej cárskej rodiny. Od roku 2000 sa v chráme konajú pravoslávne bohoslužby a v roku 2008 sa tu po prvýkrát od roku 1917 konala prvá veľkonočná liturgia. Okrem toho chrám slúži ako múzeum a turisti obdivujú nielen krásny ikonostas, ale aj hrobky ruských imperátorov (Peter I., Peter III., Katarína II., Mikuláš I., Alexander I., Alexander II., Alexander III., Mikuláš II. a ďalších panovníkov z dynastie Romanovcov).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Most interesting facts about Saint-Petersburg [online]. . Dostupné online. Archivované 2010-06-26 z originálu. (po anglicky)
  2. Петропавловский собор (po rusky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 59°57′01″S 30°18′59″V / 59,9502°S 30,3164°V / 59.9502; 30.3164