Keith Flint

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Keith Flint
Keith Flint v roku 2009
Keith Flint v roku 2009
Základné informácie
Rodné meno Keith Charles Flint
Narodenie 17. september 1969
Chelmsford, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 4. marec 2019 (49 rokov)
Dunmow, Spojené kráľovstvo
Pôsobenie spevák, tanečník
Žáner Breakbeat hardcore, Elektronický rock, Big beat, Breakbeat, Synthpunk, Hardcore techno, Alternatívny rock, Industriálny rock
Hrá na nástrojoch Spev
Roky pôsob. 1990 – 2019
Manželka Mayumi Kai
Vydavateľstvá XL Recordings, Elektra Records
Súvisiace
články
The Prodigy, Flint, Clever Brains Fryin’

Flintsignature.png

Keith Charles Flint (* 17. september 1969, Chelmsford, Spojené kráľovstvo – † 4. marec 2019, Dunmow, Spojené kráľovstvo [1][2]) bol britský spevák, člen elektronickej hudobnej skupiny The Prodigy.

Narodil sa a vyrastal v Essexe v meste Chelmsford.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V začiatkoch The Prodigy pôsobil ako tanečník,[2] až kým sa nerozhodol pre úplnú zmenu imidžu. Dlhé vlasy si dal skrátiť a začal nosiť jedinečný účes v tvare dvoch punkáčskych „kohútov“, pričom stred jeho hlavy zostal vyholený. Skladbou „Firestarter“, ku ktorej sám napísal text, sa stal ikonou, kontroverzným punkerom a tvárou The Prodigy.

Sólová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvý sólový projekt sa nazýval Flint. Bola to skupina so štyrmi členmi: Keith ako spevák, Jim Davies ako gitarista a Kieron Pepper a Tony Howlett ako hráči na bicie. Prvý (limitovaný) singel bol „Asteroids“, avšak prvý oficiálny singel niesol názov „Aim 4“, ktorý bol vydaný v júli 2003. Videoklip k singlu režíroval Jonas Åckerlund, ktorý robil aj klip ku skladbe „Smack My Bitch Up“ od The Prodigy. Neskôr sa skupina pre neúspech rozhodla skončiť, avšak zanechala po sebe nevydaný album Device #1 s desiatimi skladbami.

Neskôr mal sólový projekt pod názvom Clever Brains Fryin’ (CBF). Prvé vystúpenie mal v júli 2004 na festivale Global Gathering. Od vydania albumu Their Law: The Singles 1990–2005 (The Prodigy) a následnom turné Prodigy CBF nevystupovala.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 4. marca 2019 bola privolaná Essexská polícia k domu Keitha Flinta, kde bol nájdený mŕtvy. Polícia skonštatovala, že išlo o samovraždu. V nasledujúci deň, oficiálna webová stránka kapely oznámila smrť ich hlavného člena a skupina The Prodigy zrušila všetky plánované koncerty. Veľa osobností si uctilo jeho pamiatku fotkami na internete, kde väčšina z nich spomínali Keithov jemný temperament, ilustrujúci jeho osobnú láskavosť, zdvorilosť a veľkorysosť.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Prodigy frontman Keith Flint dead aged 49. The Independent, 2019-03-04. Dostupné online [cit. 2019-03-04]. (anglicky)
  2. a b Zemřel Keith Flint. Zpěváka skupiny The Prodigy našli mrtvého u jeho domu v Essexu. iROZHLAS. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Keith Flint

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]