Khaled Hosseini

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Khaled Hosseini
خالد حسینی (pašt.)
Khaled Hosseini
Narodenie4. marec 1965 (57 rokov)
Kábul, Afganistan
Odkazy
Webstránkakhaledhosseini.com
CommonsSpolupracuj na Commons Khaled Hosseini

Khaled Hosseini (* 4. marec 1965, Kábul, Afganistan) je americko-afganský spisovateľ, lekár a veľvyslanec dobrej vôle Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).[1] Žije v Spojených štátoch amerických od svojich 15 rokov a je americkým občanom. V roku 2003 debutoval románom Majster šarkanov, ktorý sa stal medzinárodným bestsellerom a predalo sa z neho viac ako 12 miliónov kópií po celom svete.[2] Jeho druhý román Tisíc žiarivých sĺnk bol vydaný 22. mája 2007.[3]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Khaled Hosseini sa narodil v afganskom Kábule v rodine zamestnanca afganského ministerstva zahraničia. V roku 1970 sa rodina presťahovala do iránskeho Teheránu, kde Hosseiniho otec získal prácu na afganskom veľvyslanectve. V roku 1973 nasledoval návrat do Kábulu, v júli toho istého roku prišiel na svet Hosseiniho mladší brat.

V roku 1974 sa rodina presťahovala do Paríža, nového pôsobiska Hosseiniho otca. Tu sa rodina rozhodla zostať, lebo v Afganistane sa medzitým chopila moci Ľudovo-demokratická strana Afganistanu, vyznávajúca komunistickú ideológiu. V roku 1980 rodina našla azyl v USA a usadila sa v kalifornskom Fremonte. Stredoškolské a univerzitné štúdiá, ktoré absolvoval v San José a San Diegu, ukončil roku 1993 doktorátom medicíny, po ktorého obdržaní sa začal venovať lekárskej praxi.

Súčasným bydliskom Khaleda Hosseiniho, jeho ženy Royi a ich dvoch detí je Kalifornia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Author Khaled Hosseini: from refugee to The Kite Runner to refugee advocate [online]. amp.smh.com.au, [cit. 2021-12-28]. Dostupné online.
  2. Khaled Hosseini Biography [online]. . Dostupné online. (anglicky)
  3. Khaled Hosseini na answers.com [online]. . Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]