Kláštor Beaulieu-lès-Loches

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kláštorný kostol

Kláštor Beaulieu-lès-Loches (franc. Abbaye de la Sainte Trinité de Beaulieu-lès-Loches) je benediktínske opátstvo v obci Beaulieu-lès-Loches vo francúzskom regióne Centre-Val de Loire.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Kláštor zasvätený sv. Trojici založil na dôkaz pokánia za vraždu Huga z Beauvais gróf Fulka Nerro, aby sa mnísi mohli dňom i nocou modliť za spásu jeho duše[1] a dal mu mnohé privilégia. Konventný kostol vysvätil pápežský legát v roku 1007 a toho večera podľa kronikára Rodulfo Glabera búrka zmietla jeho strechu. V roku 1040 tu bol pochovaný sám fundátor a jeho syn Geoffroy Martel kláštor rozšíril. Okolo vyrástla dedina. Počas storočnej vojny opátstvo utrpelo veľké škody, v rokoch 1359 a 1412 vyhorelo a počas 15. storočia bolo čiastočne obnovené. Ďalšia ujma ho postihla počas hugenotských vojen v 16. storočí a v 18. storočí došlo k zrúteniu zvonice.[2]

V roku 1662 opátstvo prijalo reformu sv. Maura a k jeho zrušeniu došlo za francúzskej revolúcie v roku 1790.[3] Kláštorný kostol sv. Petra a Pavla bol premenený na farský a v roku 1862[4] bol zaradený medzi historické pamiatky. Vo 20. storočí bol rekonštruovaný.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. TYERMAN, Christopher. Svaté války : dějiny křížových výprav. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2012. 926 s. ISBN 978-80-7422-091-3. S. 50.
  2. www.patrimoine-histoire.fr
  3. www.data.bnf.fr
  4. www.culture.gouv.fr

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Klášter Beaulieu-lès-Loches na českej Wikipédii.