Klára Zetkinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Klára Zetkinová na východonemeckej bankovke
Pomník v Drážďanoch

Klára Zetkinová, správna výslovnosť Cetkinová, nem. Clara Zetkin, rodným menom Eissner (* 5. júl 1857, Wiederau, Sasko – † 20. jún 1933, Archangeľskoje, Rusko) bola vplyvná nemecká ľavicová politička a bojovníčka za práva žien.

Rodinný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvým životným druhom bol Osip Cetkin (rus. Осип Цеткин), ruský revolucionár, prijala jeho priezvisko. Spolu mali dvoch synov - Maxima a Konstantina. Zomrel v roku 1889. O desať rokov sa ako štyridsaťdvaročná vydala za umelca Georga Friedricha Zundela, ktorý bol od nej mladší o 18 rokov. Rozviedli sa v roku 1927.

Činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne študovala za učiteľku. V ľavicovom hnutí sa angažovala od roku 1874. O štyri roky neskôr vstúpila do Socialistickej robotníckej strany. Vzhľadom na Bismarckov zákaz sociálnodemokratických aktivít emigrovala v roku 1882 do Švajčiarska a neskôr Francúzska. V roku 1890 bolo meno strany zmenené na Socialna strana Nemecka (SPD). V emigrácii aktívne participovala na vzniku Socialistickej internacionály.

V rokoch 1891-1917 vydávala tlačový orgán SPD určený ženám Gleichheit (Rovnosť), zameraný na boj za ženskú rovnoprávnosť. 8. marca 1911 prvý raz zorganizovala Medzinárodný deň žien.

Počas prvej svetovej vojny bola niekoľkokrát zatknutá za jej protivojnové postoje. V roku 1916 sa podieľala na založení Nezávislej Sociálnodemokratickej strany Nemecka, z ktorej neskôr vznikla Komunistická strana Nemecka, za ktorú bola v rokoch 1920-1933 poslankyňou v Ríšskom sneme.

Po nastolení nacizmu v Nemecku (1933) emigrovala do ZSSR, kde o niekoľko mesiacov v meste Archangeľskoje neďaleko Moskvy zomrela.