Preskočiť na obsah

Klaudia Felicitas Tirolská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Klaudia Felicitas Tirolská
rakúska arcivojvodkyňa a cisárovná
rakúska arcivojvodkyňa a cisárovná
Narodenie30. máj 1653
Innsbruck
Úmrtie8. apríl 1676 (22 rokov)
Viedeň
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Klaudia Felicitas Tirolská

Klaudia Felicitas Tirolská (* 30. máj 1653, Innsbruck – † 8. apríl 1676, Viedeň) bola rodená rakúska arcivojvodkyňa a cisárovná ako druhá manželka Leopolda I.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Klaudia Felicitas pochádzala z tirolskej vetvy habsburského rodu, a bola teda vzdialenou sesternicou cisára Leopolda I., ktorého manželkou sa stala krátko po smrti jeho prvej manželky Margaréty Terézie.

Narodila sa ako dcéra arcivojvodu Ferdinanda Karola Tirolského a toskánskej princeznej Anny Medicejskej. Klaudia bola posledným členom tirolskej vetvy; bola vnučkou jej zakladateľa, bývalého passauského biskupa Leopolda V.. Jej svadba s Leopoldom I. symbolicky opäť spojila obe rodiny do jednej.

Manželka Leopolda I.[upraviť | upraviť zdroj]

Svadba dvadsaťročnej arcivojvodkyne s jej o trinásť rokov starším vzdialeným bratancom sa konala v polovici októbra 1673 – najprv v zastúpení v Innsbrucku a potom osobne v Grazi.

Pod Leopoldovu vládu sa vďaka tomu vrátilo Tirolsko a tzv. Predné Rakúsko, roztrúsené drobné územia a enklávy, ktoré Habsburgovci vlastnili v južnom Nemecku na hornom toku Dunaja a Rýna.

Hlavným dôvodom sobáša však bol cisárov záujem na narodení dediča. Potom, čo nečakane zomrela jeho prvá manželka, nehľadal vhodné princezné po jednotlivých európskych dvoroch, ale prejavil záujem o prvú vhodnú adeptku, ktorú bolo možné nájsť.

Už v lete 1674 sa manželom narodila prvá dcéra, Anna Maria, ta však po troch mesiacoch zomrela. Aj druhé dieťa bola dcéra, Maria Josepha, ani ona sa nedožila svojich prvých narodenín. Ich matka ich čoskoro nasledovala, ťažké pôrody ju vyčerpali a 8. apríla 1676 vo Viedni zomrela.

Nedočkala sa ani svojej korunovácie na českú a uhorskú kráľovnú, od svojho sobáša fakticky neopustila Viedeň a jej okolie.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Klaudie Felicitas Tyrolská na českej Wikipédii.