Klieštikovec kurí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Čmelík slepačí
Klieštikovec kurí
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Dermanyssus gallinae
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Klieštikovec kurí alebo staršie čmelík slepačí (Dermanyssus gallinae) je roztoč z čeľade klieštikovité (Dermanyssidae).

Patrí medzi ektoparazity hydiny a vtákov všeobecne. Tieto roztoče sa živia krvou a útočia na odpočívajúce vtáky v noci. Po kŕmení sa schovávajú v puklinách a trhlinách ďalej od denného svetla, kde sa pária a kladú vajíčka. Za priaznivých podmienok môže byť ich životný cyklus dokončený do siedmich dní, takže populácia klieštikovcov môže rýchlo narastať, čo spôsobuje problémy v podobe anémie u ťažko postihnutých kŕdľov hydiny.

Dermansyssus gallinae sa môže kŕmiť aj na niektorých druhoch cicavcov, vrátane človeka, [1][2][3], ale potrebuje vtáčieho hostiteľa na reprodukciu.

Taktiež bol opísaný ako možný vektor pre Erysipelothrix rhusiopathiae.[4]

Prevencia a liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na to, že klieštikovce môžu prežiť až 10 mesiacov v prázdnom kurníku, je dôležité, aby bolo obydlie vtákov dôkladne vyčistené. Konštrukcia obydlí pre zvieratá by mala eliminovať úkryty pre roztoče v čo najväčšej miere. Chemické kontroly, ak sú použité, by mali byť prevedené v rotácii, aby sa zabránilo hromadeniu odporu.

Ošetrenie dreva kreozotom zabije roztoče a drží ich na istú dobu ďalej od ošetrovanej oblasti, no treba dbať, aby nedošlo ku kontaminácii vajec.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dermanyssus gallinae na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).