Klimatické zmeny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Klimatické zmeny je termín používaný na označenie zmien v zemskej klíme, ktoré môžu mať globálne alebo regionálne prejavy. Pod zmenami klímy prirodzeného charakteru rozumieme zmeny v minulých geologických dobách Zeme (milióny až stovky miliónov rokov), ľadové a medziľadové doby (desaťtisíce až milióny rokov), sekulárne zmeny (stovky rokov), niekedy aj nízkofrekvečné kolísanie klímy (desiatky rokov). Od roku 1996 IPCC (Medzivládny panel pre klimatickú zmenu) pojem klimatické zmeny (v množnom čísle) používa len na označenie zmien klímy, ktoré majú prirodzený charakter.

Zmeny klímy boli v minulosti podmienené driftom kontinentov, osciláciami v orbite Zeme (tzv. Milankovičove cykly), kolísaním solárnej konštanty, zmenami koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére, pádom obrovských meteoritov, mohutnými vulkanickými erupciami a pod. Zmeny podnebia ovplyvňovali aj vývoj ľudskej civilizácie. Ľudia na ne reagovali prispôsobením sa alebo sťahovaním sa na iné miesta. Počas poslednej doby ľadovej poklesli hladiny morí a ľudia mohli putovať medzi jednotlivými kontinentmi. Zem bola vystavená mnohým prírodným zmenám a katastrofám. Patrí medzi ne napríklad malá doba ľadová, ktorú zažila Európa na začiatku stredoveku.

V súčasnosti je problematika klimatickej zmeny veľmi frekventovaným pojmom najmä v súvislosti s tzv. globálnym otepľovaním. Tu treba rozlišovať medzi pojmami klimatické zmeny, ktoré majú prirodzený pôvod a klimatická zmena, ktorá má antropogénny pôvod. Označenie klimatická zmena (v jednotnom čísle) by sa preto malo požívať len v súvislosti s antropogénnymi vplyvmi, ktoré sa začali intenzívnejšie prejavovať na začiatku industriálnej revolúcie (približne od roku 1750).

Mechanizmy prirodzených klimatických zmien[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]