Klub vojenskej histórie Svoboda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Klub vojenskej histórie Svoboda (skr. KVH Svoboda) je nezisková, nepolitická, dobrovoľná a kultúrno-spoločenská organizácia, združujúca priaznivcov česko-slovenskej vojenskej histórie. Jedným z hlavných cieľov klubu je hlavne získavanie, sústreďovanie a vyhodnocovanie materiálov o priebehu vojenských operácií na území Slovenska počas II. svetovej vojny, s dôrazom na bojové akcie 1. česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR, 1. česko-slovenskej armády na Slovensku, slovenskej armády, Červenej armády a ostatných armád bojujúcich na území Slovenska a takisto aj o pôsobení česko-slovenskej ľudovej armády, Zboru národnej bezpečnosti, Ľudových milícií a ďalších ozbrojených zložiek na území Česka a Slovenska.[1][2][3][4]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klub vojenskej histórie Svoboda oficiálne vznikol zaregistrovaním združenia na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky v roku 2011[5]. Mnohí členovia klubu však vykonávali vojensko-historickú záujmovú činnosť v rôznych iných združeniach a spolkoch, prípadne samostatne, približne od roku 2004.

Názov klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Klub nesie meno armádneho generála Ludvíka Svobodu, legionára, veliteľa česko-slovenských jednotiek na východnej fronte, neskôr ministra národnej obrany a siedmeho prezidenta Česko-Slovenska[6]. 26. novembra 2016, v deň pripomenutia si narodenia Ludvíka Svobody v jeho rodnom meste Hroznatíne, Klub vojenskej histórie Svoboda získal oficiálne právo byť vojensko-historickým združením pomenovaným po Ludvíkovi Svobodovi od jeho dcéry, pani profesorky Zoe Klusákovej-Svobodovej[6].

"Klub vojenskej histórie" (Česky: Klub vojenské historie) je všeobecný názov organizácií na Slovensku a v Česku, ktorých činnosť je zameraná na prezentovanie histórie a dejín, armádnych jednotiek a vojenských predmetov a/alebo ktoré združujú reenactorov.

Členstvo v klube[upraviť | upraviť zdroj]

Činnosti KVH Svoboda sú vyvíjané na demokratických princípoch, pri ktorých sa klub riadi zákonmi a platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky, ako i štátu v ktorom práve vykonáva svoju činnosť. Klub sa nestotožňuje s ideológiami, ktoré potlačujú základné ľudské práva, slobody a morálne hodnoty a ani ich nepropaguje. Všetci členovia klubu musia spĺňať podmienky určené v stanovách klubu.

Vhodnými predpokladmi člena sú napríklad znalosť histórie, vzťah k armáde, jej fungovaniu, výstroji a zbraniam. Takisto možnosť dodržať stanovený výstrojný štandard, schopnosť zniesť nepohodlie na historických akciách, pozitívny vzťah k prírode a outdoorovým činnostiam.[7]

Práce, publikácie a iné činnosti[upraviť | upraviť zdroj]

6. október 1944 - Prechod hranice Česko-Slovenska, tak ako ho prežili naši praotcovia

Rozsiahly článok o prechode hraníc Česko-Slovenska jednotkami 1. česko-slovenského armádneho zboru. Článok opisuje niekoľko dôležitých udalostí počas prechodu hranice, 6. októbra 1944.[8]

Dukla 1944 - Multimediálny sprievodca

Spolupráca s Mgr. Miroslavom Klusákom (Společnost Ludvíka Svobody o.s.) na multimediálnom sprievodcovi udalosťami Karpatsko-Duklianskej operácie.[9]

4. prápor úderný

Klub vojenskej histórie Svoboda je jedným zo zakladajúcich klubov spolku 4. prápor úderný, združujúceho viaceré české a slovenské kluby vojenskej histórie, ktorý vznikol pre kvalitné a organizované prezentovanie histórie jednotiek 1. česko-slovenského armádneho zboru. Členovia Klubu vojenskej histórie Svoboda zastávajú niektoré kľúčové pozície v jeho štruktúre.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Činnosti klubu - Klub vojenskej histórie Svoboda [online]. www.kvhsvoboda.sk, [cit. 2017-08-09]. Dostupné online.
  2. AZET.SK. FOTO: Vojaci pred 71 rokmi oslobodili Žilinu. Nemci mali v okolí silné pásma odporu. aktuality.sk. Dostupné online [cit. 2017-08-09].
  3. Jabloničania sťahovali historické delo - Záhorák [online]. zahorak.sk, [cit. 2017-08-09]. Dostupné online.
  4. Výstupu na Stromíš sa zúčastnili tri stovky turistov • INFOROŽŇAVA - internetové noviny. INFOROŽŇAVA - internetové noviny, 2015-01-25. Dostupné online [cit. 2017-08-09]. Archivované 2017-08-09 z originálu.
  5. Občianske združenie zaregistrované na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky dňa 07.10.2011 pod spisovou značkou VVS/1-900/90-382 34. [online]. www.kvhsvoboda.sk, [cit. 2017-08-09]. Dostupné online.
  6. a b O nás - Klub vojenskej histórie Svoboda [online]. www.kvhsvoboda.sk, [cit. 2017-08-09]. Dostupné online.
  7. Členstvo v klube - Klub vojenskej histórie Svoboda [online]. . Dostupné online.
  8. Dukla 1944 - Prechod hranice Česko-Slovenska, tak ako ho prežili naši praotcovia [online]. . Dostupné online.
  9. Partneři a sponzoři | Dukla 1944 [online]. . Dostupné online. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]