Kokosová platňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
     Kokosová platňa (sivo modrá), v blízkosti Pacifického pobrežia na pobreží Strednej Ameriky

Kokosová platňa je tektonická platňa tvorená oceánskou zemskou kôrou nachádzajúca sa v Tichom oceáne na západnom pobreží Strednej Ameriky. Pomenovaná je podľa Kokosových ostrovov, ktoré sa na nej nachádzajú.

Kokosová platňa vzniká rozpínaním oceánskeho dna pozdĺž Východopacifickej vyvýšeniny a Kokosového chrbta, oblasti označovanej ako systém rozpínania Cocos-Nazca. Z oblasti tejto vyvýšeniny je platňa tlačená a posúvaná na východ pod menej hustú Karibskú platňu, pri procese označovanom ako subdukcia. Pri tomto procese dochádza k zohrievaniu jej subdukovaných okrajov, z ktorých sa uvoľňuje do okolitého zemského plášťa voda. Vo vrchnej časti plášťa, ktorý sa označuje ako astenosféra, sú horniny plášťa fluidami roztavené na magmu, v dôsledku čoho vzniká severovýchodne od subdukčnej zóny vulkanický oblúk, ktorý sa tiahne od Kostariky do Guatemaly. Pásmo zemetrasení v oblasti tzv. benioffovej zóny sa tiahne pod povrchom ďalej na sever až do Mexika.

Severný okraj Kokosovej platne tvorí Stredoamerická priekopa. Východná časť je tvorená transformnými zlomami Panamskej zlomovej oblsti. Južnou hranicou je stredooceánsky chrbát v Galapágskej vyvýšenine. Západnú hranicu tvorí Východopacifická vyvýšenina.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Kokosová a platňa Nazca sú pozostatkami dávnejšej Farallonskej platne, ktorá sa rozpadla pred asi 23 miliónmi rokov na hranici oligocénu a miocénu. Rozpad tejto platne zapríčinilo najmä pôsobenie Galapágskej horúcej škvrny[1]. Pred asi 5 - 10 miliónmi rokov sa zo severnej časti platne začala oddeľovať tzv. Riverská mikroplatňa a dodnes medzi nimi neexistujú trasformné zlomy.

Subdukcia kokosovej platne pod severoamerickú platňu 19. septembra 1985 spôsobila ničivé zemetrasenie v Mexico City.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Meschede, M., Barckhausen, U., Plate tectonic evolution of the Cocos-Nazca spreading center. in Silver, E.A., Kimura, G., Shipley, T.H. (Editori) Proceedings of the Ocean Drilling Program, Scientific Results Volume 170

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]