Komoditný trh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Komoditné trhy sú trhy, na ktorých sa vymieňajú komodity (v zmysle suroviny a materiály). V súčasnosti majú komoditné trhy najčastejšie podobu buď aukcií alebo komoditných búrz (pričom ale na komoditných burzách sa často obchoduje nielen s komoditami a derivátmi na komodity, ale aj s inými typmi derivátov).[1]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Moderné komoditné trhy majú korene najmä v obchodovaní poľnohospodárskych produktov, doloženom najneskôr od čias Sumerov, a v používaní tovarových peňazí.

Prvé (známe) futures kontrakty (na komodity) sa objavili v Japonsku v 17. storočí, v 18. storočí tam pre ne vytvorili aj burzu. Prvá burza v USA (Chicago Board of Trade) vznikla v roku 1848; spočiatku sa na nej obchodovalo len s komoditami. Prvé futures kontrakty (na komodity) v USA (a tým aj v modernom svete) sa objavili v 60. rokoch 19. storočia. V 70. rokoch 20. storočia vznikli prvé futures kontrakty na aktíva iné než komodity.

Pozri aj článok futures.

Japonsko[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé zmienky o termínovaných kontraktoch sú z Japonska zo 17. storočia. Farmári pestujúci ryžu sa snažili finančne zabezpečiť už pred samotným pestovaním tak, že ryžu predajú ešte pred zberom. V tej dobe neexistovali úvery, preto bol tento spôsob financovania jediný možný. Tento kontrakt bol výhodný ako pre farmára, ktorý mal peniaze vopred a mohol za nich pestovať ryžu a tiež mal istotu, že ju predá, tak pre odberateľa, ktorý vedel, koľko za ryžu zaplatí. Uzatvorenie podobnej zmluvy sa dnes nazýva futurita (futures kontrakt).

Neskôr sa ukázalo, že tomto kontrakte môže prerobiť aj farmár aj odberateľ. Ak bola úroda ryže nižšia, než sa predpokladalo, prerobil pestovateľ ryže, pretože jej cena rapídne rástla. Ak bol naopak ryža prebytok, prerobil odberateľ, pretože cena ryže naopak klesala. Preto bola v roku 1730 zriadená na obchodovanie s futuritami (na komodity) burza.[2]

USA[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik komoditného trhu v USA siaha do čias, keď sa vymieňali poľnohospodárske výrobky. V 19. storočí sa štandardne vymieňala pšenica, kukurica, dobytok a ošípané. Časom sa k týmto produktom pridali aj ďalšie potraviny, ako sú napríklad sójové bôby. Chicago sa okolo prvej polovice 19. storočia stáva centrom obchodov vďaka svojej strategickej polohe. Bolo spojené železnicou a telegrafom na Stredozápad USA, odkiaľ vozili farmári svoje produkty. Tu je potom predávali obchodníkom a ti ich predávali ďalej.

Problém bol v tom, že v Chicagu neboli skladovacie priestory pre jednotlivé komodity ani stanovené pravidlá, a preto obchodníci často platili farmárom menej, ako by mohli. Z tohto dôvodu vzniklo v roku 1848 centrálne miesto, na obchodovanie a začali postupne vznikať pravidlá pre obchod. Vznikla tak prvá burza s komoditami s názvom CBOT (Chicago Board of Trade). Bola to prvá burza na území Spojených štátov. Z počiatku sa tu obchodovalo formou on-arrival alebo forward kontraktov. 13. marca 1851 tu bol uzavretý prvý forward kontrakt (išlo o kukuricu). V 60. rokoch 19. storočia bola uzavretá prvá futurita (na komoditu).

Typy obchodov s komoditami[upraviť | upraviť zdroj]

Komoditné burzy[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Komoditná burza

Komoditne burzy sú miesta, na ktorých sa organizovane obchoduje s komoditami. Všetky kontrakty na burze kontrolujú správne orgány a obchod prebieha prostredníctvom brokerov alebo cez online platformy, ktorými sa pristupuje priamo na trhy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Commodity/Commodity market [online]. Probert Encyclopaedia, [cit. 2012-05-02]. Dostupné online. Archivované 2012-11-18 z originálu. (anglicky)
  2. Dušan Drobílek: Úspěšnost online komoditního obchodování a co ji ovlivňuje' [online]. [Cit. 2012-04-25]. Dostupné online. Archivované 2012-06-17 z originálu.