Komutátorový striedavý stroj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Komutátorový striedavý stroj je druh točivého elektrického stroja na striedavý prúd, ktorý má na rotore jednosmerné vinutie vyvedené na lamely komutátora.

Ide o hybrid asynchrónneho a jednosmerného stroja, pričom je napájaný zo striedavej siete.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Stator je rovnaký ako stator asynchrónneho stroja, u menších strojov môže mať vyjadrené póly. Rotor je rovnaký ako rotor jednosmerného stroja, rozdiel je len v počte a rozložení komutátorových kief.

Princíp činnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o veľmi špecifickú súčinnosť poľa statora a rotora.

Osobitosti vyhotovenia[upraviť | upraviť zdroj]

Používajú sa hlavne dva typy:

Jednofázový sériový komutátorový motor – motor napájaný z jednofázovej siete, stator a rotor sú sériovo radené. Motor má zvyčajne vysoké otáčky a je označovaný ako univerzálny.
Trojfázový komutátorový motor – motor napájaný z trojfázovej siete. Stator a rotor majú samostatné napájanie, pričom jedno z nich je regulovateľné.

Regulácia[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšou výhodou tohoto typu elektrických točivých strojov je regulácia napätím v striedavej sieti. Otáčky je možné regulovať aj v podsynchrónnej aj v nadsynchrónnej oblasti.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Striedavé komutátorové stroje pracujú výhradne v motorickej prevádzke. Jednofázový sériový komutátorový motor sa používa v domácich spotrebičoch (mixér, vysávač, ...), trojfázový komutátorový motor sa využíva len na špeciálne účely, keď je nevyhnutné napätím regulovať trojfázový motor.